Česko vydražilo 28 uměleckých předmětů ze sbírky Lichtenštejnů

Photo: CTK

Zástupci Česka vydražili v amsterodamské aukční síni Christie's 28 uměleckých předmětů ze sbírky šlechtického rodu Lichtenštejnů. Původně byly na moravských sídlech rodu a Lichtenštejnové je po druhé světové válce při odchodu ze země vzali sebou. Na zámky Lednice, Valtice a hrad Šternberk by se tak měly ještě v letošní sezóně vrátit vzácné tapiserie, obrazy nebo původní židle ze 16. století.

Aukce uměleckých předmětů ze sbírek rodu Lichtenštejnů v síni Christie's,  foto: ČTK
Cena za vydražené předměty se pohybuje okolo 10 milionů korun. Další tři kusy - obrazy - zakoupil soukromý český sběratel a rozhodl se je zámku ve Valticích, kde původně visely, zapůjčit. Sumu za olejomalby ani svou identitu a motiv nabídky českému státu nechce zveřejnit.

Český aukční tým je s výsledkem spokojen. Mezi vzácné kusy sbírky lichtenštejnského knížete Hanse Adama II. patřily dva glóby z první poloviny 17. století, které byly do války na Šternberku. Za ty zaplatil kupec v přepočtu za 17 milionů korun. Zástupci Národního památkového ústavu o koupi glóbů neusilovali, protože jejich cena byla podle nich již od začátku dražby nepřiměřeně vysoká. Největší radost mají ze tří květinových zátiší, jedno z nich je od Brueghela /Brojgla/. Vyvolávací cena byla 10 tisíc eur, Češi šli až na cenu 50 tisíc eur, uvedla Naděžda Kubů z Národního památkového ústavu.

"Tam jsme si opravdu nasadili vyšší laťku, velmi jsme stáli o toto zátiší a máme radost z toho, že to vyšlo."

Český tým vybojoval ve hře nervů i dvě další květinová zátiší ze 17. století. Domů poveze také tři tapisérie, které visely na Šternberku. Jiné obrazy ostatní zájemci přeplatili, řekla Marta Sedláková z Národního památkového ústavu Brno.

"Bohužel nám utekly dvě veliké krajiny. Byly to pandány a o ty jsme hodně stáli, ale jejich cena se vyšplhala tak vysoko, že to nebylo možné."

Dalším cenným dílem, o které Česko pravděpodobně také usilovalo, byl barokní pozlacený sekretář z ořechového a ebenového dřeva, který byl ve Valticích. Do aukce, které se zúčastnili i anonymní zájemci po telefonu, šlo přes 460 předmětů. Ke koupi tu byly jak skromnější dveřní klepadla za pár set eur, tak skutečné perly. Aukční síň Christie's odhaduje výtěžek dražby až na pět milionů eur, tedy více než 126 milionů korun. Jak píše tisk, podle lednické kastelánky Ivany Holáskové je aukční nákup děl, která kdysi byla na českém území, důsledkem neutěšených vztahů mezi Českem a Lichtenštejnskem. To s námi nemá uzavřené diplomatické styky. Kdybychom je měli, pravděpodobně by nám Lichtenštejnové nabídli na prodávané předměty předkupní právo, míní Holásková.