Obraz Františka Kupky se prodal za rekordních 13 miliónů 400 tisíc korun

František Kupka, Abstraktní kompozice, foto: ČTK

Obraz Františka Kupky Abstraktní kompozice se na aukci v Praze prodal za 13 miliónů 400 tisíc korun a vytvořil tak nový aukční rekord. I vyvolávací cena byla vysoká - 8,5 milionu korun. Obraz je zároveň i nejdražším Kupkovým dílem, které se na aukci v Česku prodalo. Dosud jeho obrazy nepřesáhly částku pěti miliónů.

František Kupka, Abstraktní kompozice, foto: ČTK
Dosavadní aukční rekord držel obraz Josefa Čapka Koupel nohou. Za ten loni sběratel zaplatil 9 miliónů 300 tisíc korun. Kupkova Abstraktní kompozice ho o 4 milióny překonala. A to nový majitel musel ještě přidat aukční přirážku.

Když přišla při aukci řada na Kupkův obraz, vylétlo nahoru pět rukou s dražebním číslem. Všichni vydrželi do sumy devíti miliónů. Pak začali odpadávat a závěrečný souboj spolu svedli dva zájemci. Za pět minut bylo rozhodnuto. Přestože malba není kulturní památkou a mohla být vyvezena za hranice, zůstane v rukou českého sběratele. Tím je známá osobnost, která si nepřeje být jmenována. Na otázku, zda se čekala tak vysoká cena, odpověděl Jan Neumann z aukčního domu.

"Já jsem předpokládal částku mimořádně vysokou, protože ten obraz je také mimořádný. Kupka je nejhledanější, nejžádanější autor českého výtvarného umění. Když jezdím do Maastrichtu na jeden z největších veletrhů starožitností, tak tam je české umění zastoupeno pouze Kupkou a tu a tam Muchou."

Poslední dobou výrazně rostou ceny. Dokážete si představit, že by takovouto cenu překonal některý obraz před pěti či šesti lety?

Foto: ČTK
"Ne, to ne. Ale všimněte si, že enormě rostou ceny obrazů, které mají stoprocentně nezpochybnitelný původ. To znamená, že prošly výstavami, byly v galeriích, sbírkách. Tam je potom růst cen mimořádný. Mimořádný z dnešního pohledu, za pět let to možná bude úsměvné a budeme finančně někde úplně jinde."

Kupují na aukcích většinou zástupci budoucích majitelů nebo přímo sami majitelé?

"Na rozdíl od zahraničí, kde je dobré být viděn a je to součást jejich reklamy, tak tady v Čechách jsme stále ještě v jiné pozici. Tady majitelé raději někoho pověří, případně kupují po telefonu."

Kupkovu Abstraktní kompozici zakoupil její první majitel, továrník a sběratel Jindřich Waldes, přímo od Kupky v Paříži. V jeho pražské vile visel až do roku 1938, kdy obraz rodina vyvezla do USA. Později ho získal dědictvím Waldesův syn Miloš a po jeho smrti se dostal do významné německo-české sbírky. Jak dodal Jan Neumann, obrazy se zajímavým příběhem se dobře prodávají.

"Já jsem ze Spojených států dostal do aukce Brandla, což je barokní český autor. Byl také ve Spojených státech amerických a přitom byl zapůjčen v roce 1938 na výstavu baroka, která byla v tehdejším Československu. Pokud dostanete obraz s takovouto historií, tak pro obchod je to k nezaplacení."