Československá církev husitská slaví kulaté jubileum
Tento pátek si 90. výročí svého vzniku připomíná Československá církev husitská. V letech první republiky patřila k nejpočetnějším církvím v tehdejším Československu, dnes má však už jen necelých sto tisíc členů. Na její historii i současnost se Milena Štráfeldová zeptala hlavy této církve, patriarchy Tomáše Butty.
Narozdíl od katolické církve vy už jste tehdy používali češtinu...
"To byl jeden z požadavků, aby bohoslužba byla v národním jazyce. Tito modernističtí kněží usilovali o to, aby celá mše byla přeložena z latiny do češtiny. A právě o Vánocích r. 1919 byly slouženy bohoslužby asi v tisíci kostelích poprvé v českém jazyce."
Byly tam i další rozdíly třeba v postavení laiků nebo žen v církvi?
"V té době byl opravdu silný důraz na demokratizaci církve, aby se na správě církve vedle duchovních podíleli i laici. A co se týká žen, služba žen v Církvi československé husitské je možná. I ženy slouží jako jáhenky nebo mají kněžské svěcení a působí jako duchovní a farářky v náboženských obcích."
Když se vrátíme ještě do let první republiky, tehdy měla vaše církev opravdu hodně členů, mluví se až o osmi stech tisících. Čím vlastně byla tak přitažlivá pro věřící?"Byla to doba po první světové válce, kdy došlo k velké krizi morální a duchovní. Římskokatolická církev byla viděna jako ta, která byla spojena s Rakouskem - Uherskem. Právě Církev československá husitská se snažila o to rehabilitovat hodnoty křesťanství, takže hned v počátcích měla dvě stě tisíc členů a pak asi 750 tisíc. A dokonce ještě i po druhé světové válce, v r. 1950, měla téměř milion členů. Od té doby ale dochází ke značnému poklesu v čase totality."
Co pro vás přinesl rok 1989?
"Rok 1989 byl přelomovým rokem i pro naši církev. Řada duchovních se začala věnovat i výuce náboženství, organizaci sociální diakonické práce, ale přece jenom ta situace je jiná. V současnosti probíhá diskuse, zda se má církev intenzívně věnovat duchovnímu životu, nebo naopak má být otevřena směrem ke společnosti a organizovat kulturní akce, vzdělávací činnost nebo sociální práci."