Česku hrozí z rakouské strany další žaloba ohledně Temelína

JETE

Rakouské spolkové země Horní Rakousy, Dolní Rakousy a Salcbursko podají v souvislosti s českou jadernou elektrárnou Temelín takzvanou určovací žalobu a podělí se spolu o její náklady. Oznámil to na okraj pondělní konference zemských hejtmanů ve Vídni hornorakouský hejtman Josef Pühringer. Více informací má Josef Kubeczka.

"Aby vůbec se dalo stanovit, jestli je Temelín nebezpečný nebo není, tak by to vyžadovalo posudky uznávaných odborníků a já se obávám, že se to rakouské straně nepodaří sehnat. Téměř všichni lidé, kteří se z této věci mohli vyjádřit, už tak učinili a tím pádem už není možné o nich hovořit jako o nestranných odbornících. Druhá je také otázka, že jsou to tři spolkové země, které nejsou subjektem mezinárodního práva, nemají žádnou vlastní zahraniční politiku, a tak by se za to musela postavit vídeňská spolková vláda a v tuto chvíli já osobně nevidím nikoho v té vládě, kdo by to veřejně podpořil."

Samotní rakouští právní experti jsou v tomto ohledu skeptičtí. Nejasné soudní kompetence a proto i omezené možnosti na úspěch ve věci plánované žaloby vidí právní expert z lineckého Institutu pro mezinárodní právo Manfred Rotter. Není mu totiž jasné, u kterého soudu chtějí šéfové zemských vlád podat tzv. určovací žalobu. Jak řekl v pondělí večer v rakouské televizi ORF, nedokáže si představit, že by toto podání mohl v současné době posuzovat Evropský soudní dvůr. Řešení by podle něj bylo složité i v případě, že by tuto žalobu řešila rakouská justice, protože Česká republika není vázána rakouské rozsudky uznávat či vykonávat. Rozhodující je ovšem podle Manfreda Rottera věcný důkaz o nebezpečnosti jaderné elektrárny Temelín, což je povinnost navrhovatele. To podle něj nebude lehké. Odmítl ale odhadovat, jaké šance má žaloba rakouských zemí před českými soudy.

A tak se zdá, že tato případná určovací žaloba bude mít stejné vyznění jako nedávný pokus amerického právníka Edwarda Fagana zažalovat provozovatele Temelína společnost ČEZ a amerického dodavatele technologie firmu Westinghause ohledně dokumentace potvrzující bezpečnost této jihočeské jaderné elektrárny. Politolog Robert Schuster mi k tomu telefonicky řekl:

"Pan Fagan vždycky kladl důraz na to, že ČEZ neposkytoval informace a já osobně se domnívám, že to je trošku jako kdybyste chtěl po šéfkuchaři, aby vám vydal všechny recepty, které má. Já si myslím, že i sám Fagan poznal, že to tak jednoduché nebude a to je možná důvod, proč nyní kolem té věci je tak trochu klid."