Český film Jedna ruka netleská je prý odsouzen k úspěchu

Z filmu 'Jedna ruka netleská'

Do kin v České republice vstupuje v těchto dnech nový celovečerní snímek nazvaný "Jedna ruka netleská".

David Ondříček  (vlevo) a Jiří Macháček
Scenárista, režisér a producent David Ondříček, autor filmů "Šeptej" a "Samotáři", jejichž úspěch spočíval kromě humoru především v tom, že dokázaly vystihnout některé symptomické problémy dnešních mladých, i tentokrát vsadil na současné téma - vztahové tápání, životní bezradnost, sebestylizaci či cynismus, avšak tentokrát z jiného úhlu pohledu. Kamera nás zavede i do nezvyklých prostředí, například do veřejnosti málo známých vyšehradských kasemat - sálu Gorlice. O snímku, kterému jeden z protagonistů - herec Jan Tříska - předpovídá, že je "odsouzen k úspěchu", vzhledem ke své srozumitelnosti domácím i zahraničním divákům, a hlavně proto, že jsou v něm "ingredience, které si z něj mohou vzít lidé všech generací", David Ondříček říká ...

Z filmu 'Jedna ruka netleská'
"Je to černá komedie s Jiřím Macháčkem a Ivanem Trojanem v hlavních rolích. Pan Tříska v mém filmu hraje postavu, která se skládá ze dvou podob - jedna je klasická herecká shakespearovská, a druhá taková bláznivá, šílená. Děj je velmi jednoduchý. Má kriminální zápletku. Na začátku pouštějí jednoho kluka z vězení, který se domnívá, že se tam - a opravdu to tak bylo - dostal neprávem. Domáhá se u člověka, který ho do vězení dostal, určité finanční náhrady. Ten mu chce peníze předat, ale při tom předávání se stane něco neočekávaného. Film jsme natáčeli převážně v okolí Prahy, ale také na přehradě u Písku, kde to bylo nejnáročnější, protože se natáčelo pět nocí. On se vlastně z velké části odehrává v noci, no a jedny z nejnáročnějších scén se filmovaly právě také v té Gorlici, kde jsou uloženy originály soch z Karlova mostu. Tam se stane ve filmu takové neštěstí, ale to je také všechno, co bych z něj prozradil. I krajané ho budou moci zhlédnout; ve Washingtonu na začátku října a v New Yorku někdy počátkem listopadu,"

Z filmu 'Jedna ruka netleská'
uvedl k nejbližším zahraničním plánům se svým filmem "Jedna ruka netleská", jeho režisér a producent David Ondříček s tím, že na americkém kontinentu to budou zatím jenom menší projekce. Mezinárodní start snímku se očekává na berlínském festivalu, a pak už by měl mít otevřenou cestu do světa.

Jan Tříska, o jehož roli scenárista tvrdí, že diváka zaskočí, se s Radiem Praha podělil o svůj herecký dojem...

"To, já si myslím, že je správné. V tom je celý ten vtip, aby ta postava diváka zaskočila. Já si pamatuji, jak za mnou David Ondříček přišel se scénářem do jedné pražské restaurace, a já jsem si to přes noc přečetl, a okamžitě ráno jsem mu volal, a říkal jsem mu: 'Davide, já tohle beru,' protože jsem ještě nikdy takovou roli v životě nedělal, a tím víc to byla pro mě jaksi lahůdka - krásné, milé překvapení. Nemluvě o tom, že celý ten film je konstruován tak, že nemůžete předpovídat minutu od minuty, jak se bude ten příběh vyvíjet. Právě to je na tom filmu podle mne to nejkrásnější a nejzajímavější. Tudíž i ta moje postava, kterážto je malá, to, že diváka zaskočí, je na ní to nejlepší. Já jsem za tu postavu strašně vděčný právě proto, že jí mohu diváka zaskočit."