Český hokejový tým na MS skončil už ve čtvrtfinále

ms07_rusko_cr2.jpg

Jedním slovem: katastrofa. Tak ve středu skončilo účinkování české hokejové reprezentace na mistrovství světa v Moskvě. Nejenže se vrací domů bez medaile, ale sedmé místo v celkovém hodnocení je vůbec nejhorším výsledkem českého týmu, který za patnáct let svého samostatného působení tak bídně dopadl jen jednou, v italském klání v roce 1994.

Foto: ČTK
Hlavní ostří kritiky se přitom zřejmě nebude soustředit na osudnou prohru proti Rusku s výmluvným skóre 0:4. Ve čtvrtfinálovém "zápasu smrti" se každý tým zákonitě utkává se špičkovým soupeřem a poražený musí domů. Protihráčem, kterému šlo o všechno, ale tentokrát byl domácí tým, směřující ke zlatu, a vše se navíc odehrálo 10. května, který Rusové slaví jako Den vítězství. A navíc je musela hnát vidina odplaty za loňské čtvrtfinále, kdy naopak Češi poslali domů ruské soupeře.

Foto: ČTK
Tentokrát český tým nevstupoval do zápasu s příliš velkou sebedůvěrou. I když kapitán David Výborný zpochybňoval kvalitu ruských obránců, už předem připouštěl vlastní limity: "Tak určitě budeme hrát na 0:0. Víme, že se na nás budou tlačit a my nemáme na to, abychom s nimi hráli nějaký otevřený ofenzivní hokej. Budeme hrát z dobré obrany a vytvoříme si, doufám, nějaké dobré breaky, a hlavně se budeme snažit hrát v jejich třetině, protože ty obránce, myslím, nemají tak dobré."

Mimochodem, čeští fanoušci svému týmu také moc nepřidali. Jejich hlouček v moskevské hale se mezi domácím publikem doslova ztrácel a hlavně svou reprezentaci naprosto odepsali sázkaři. Až 90 procent tipů v českých sázkových kancelářích počítalo s vítězstvím Ruska. Přesto svěřenci Aloise Hadamczika do konce druhé třetiny udrželi stav zápasu ve stále nadějném poměru 0:1. Poslední třetinu ale domácí zahájili další brankou a od té chvíle už jakoby nebylo návratu.

Foto: ČTK
"Fakticky o zápase rozhodl úvod třetí třetiny, kdy Rusové dali na 0:2 a pak už se to rozsypalo a už nás Rusové začali přehrávat," potvrdil po zápase gólman Roman Čechmánek.

Foto: ČTK
Přesto výčitky mnoha fanoušků spíše směřují o pár dní zpátky, k neúspěšným vystoupením proti Německu a Slovensku, kde čeští hokejisté nalomili důvěru svých věrných a kde nakonec byla i šance získat pro čtvrtfinále jiného soupeře, než dosud neporažené Rusy. Ale kdoví, jak by to dopadlo, dnes už je pozdě bycha honiti.

Aspoň malou náplastí pak ve středu bylo moskevské slavnostní uvedení tří českých legend do síně slávy Mezinárodní federace ledního hokeje. Do seznamu nezapomenutelných přibyli Josef Černý, Vladimír Bouzek a v neposlední řadě Luděk Bukač, který jako trenér dovedl ke světovému zlatu jak kdysi československý, tak později český národní tým.

Autor: Peter Gabaľ
klíčové slovo:
spustit audio