Český překlad euroústavy a polemiky kolem ní

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

V Česku se začal distribuovat český překlad Evropské ústavy. Zároveň prezident Václav Klaus zveřejnil své teze, v nichž euroústavu podrobil kritice. O zájmu o euroústavu i o prezidentových názorech na ni má více informací Martina Lustigová.

Foto: ČTK
Euroústava se v pondělí dostala k českým čtenářům. První omezený počet výtisků si zájemci mohli vyzvednout v Informačním centru Evropské unie v Praze - první výtisky ale dostali pouze ti, kteří byli zapsáni v pořadníku.

Proč si vlastně lidé pro euroústavu chodí?

"Rád bych si ji přečetl a seznámil se s ní"

Proč vás zajímá?

"Protože je to důležitý dokument a předpokládám, že o tom bude referendum."

Takže se na referendum chcete dokonale připravit?

"Tak."

Foto: ČTK
Na všechny zájemce o euroústavu se ale nedostalo. Zastoupení Evropské komise dostalo 2000 výtisků, z nich 1350 kusů bylo předáno Ministerstvu zahraničních věcí a Informačnímu centru Evropské unie. Pokračuje mluvčí Zastoupení Evropské komise v Česku Jaromír Levíček: "Máme takovou dohodu, že tyto výtisky by měly být primárně distribuovány mezi novináře, politiky, do škol, do knihoven, atd. Samozřejmě určitá část této zásilky bude určena i veřejnosti, ale bude to pouze menší část, protože v tomto okamžiku chceme informovat především ty, kteří mohou dále informovat veřejnost o tom, co v Evropské ústavě je."

Kolik výtisků se dostane na běžné občany?

"Z této zásilky skutečně minimum. Tato zásilka byla vytištěna Publikačním úřadem v Lucemburku, my jsme těchto 2000 ústav dostali pro naši potřebu. Vzhledem k tomu, že Ministerstvo zahraničí ještě nerozhodlo o vytištění ústavy pro české občany, tak jsme se dohodli, že větší část této zásilky dáme pro jejich potřeby, ale že budou osloveni hlavně ti, kteří mohou dále informovat."

Lidé, na které se výtisk Evropské ústavy nedostane, si mohou odnést alespoň stručné shrnutí hlavních myšlenek euroústavy. Jaromír Levíček dodává: "My sami budeme mít zájem na tom, aby nám z Lucemburku poslali ještě další Evropské ústavy v češtině, ale myslím si, že hlavní váha informační kampaně bude ležet na vládě."

Téma Evropské ústavy v posledních dnech opět rozvířil prezident Václav Klaus. Koncem minulého týdne totiž zveřejnil své desatero o euroústavě. Šéf výboru pro ústavní záležitosti v europarlamentu Jo Leinen v reakci na prezidentův text řekl, že obsahuje evidentní nepravdy. Jo Leinen je členem jednotky rychlého nasazení bojující proti lžím o ústavě. Reaguje například na Klausovo konstatování, že i ty oblasti, ve kterých členským státům zůstane právo veta, mohou být v libovolné chvíli předvedeny pod většinové hlasování. A to bez možnosti, aby o tom musely rozhodnout národní parlamenty: "To je úplně špatně, to je čistá lež. Když se podíváte na článek 444 ústavy, zjistíte, že tam je jasně řečeno toto: ´Takový přechod od jednomyslnosti k většinovému hlasování musí schválit všechny národní parlamenty.´ Takže kdyby český parlament řekl ´ne´, není to možné. Je tu tedy zajištěno, že všichni musí souhlasit, čili není to nic proti členským státům a v tomto případě ani proti národním parlamentům."

Jo Leinen dále nesouhlasí s Klausovým tvrzením, že se Evropská unie stane státem. Odmítá i Klausův názor, že dosavadní členské státy se stanou pouhými regiony nebo provinciemi. Václav Klaus dále tvrdí, že euroústava bude nadřazena české ústavě - i to Jo Leinen odmítá. A Klausovo tvrzení, že státy ztratí své výlučné právo přijímat vlastní zákony, označil Jo Leinen dokonce za "absolutní hloupost".

To, zda má pravdu prezident Klaus nebo Jo Leinen, ale běžný občan těžko posoudí, protože lidé nejsou o Evropské ústavě informováni. Potvrzuje to i politolog a diplomat Otto Pick: "Problém, který máme s Evropskou ústavou, je to, že lidé vlastně nevědí, o co jde. My tady nemáme nějaké občanské hnutí, které by se dalo porovnat třeba s Evropským hnutím v Německu nebo European Movement v Anglii, atd. Tady do té mezery měla vstoupit vláda, ale nevstoupila."