Český tisk o Teličkovi, ale také o důchodu K. Gotta

Pavel Telička

Úterní český tisk se téměř výhradně věnuje výběru nového kandidáta na eurokomisaře. O novém kandidátovi - Pavlu Teličkovi - rozhodla vláda v pondělí před půlnocí.

ČSSD a unionisté se rozhodli vsadit na jistotu, píší Hospodářské noviny. Do Evropské komise chtějí vyslat člověka, který zná unii nejvíce - bývalého vyjednavače Pavla Teličku. S Teličkou aspoň Česko nenutí svého prvního kmisaře naskakovat do rozjetého vlaku bez povědomosti o jízdním řádu, soudí deník: Telička zná Brusel a Brusel zná jeho. Není ale úplně jisté, dodávají Hospodářské noviny, zda fraška kolem nominace eurokomisaře bude mít relativně dobrý konec. Připomínají, že koalice není jednotná, lidovcům vadí Teličkova komunistická minulost. A premiér Špidla bude muset získat i podporu ve vlastní straně.

Podle Lidových novin Pavel Telička není v příjemné pozici. Je náhradníkem náhradníků, nechtěným dítětem. Přesto je v tuto chvíli nejlepší volbou. Když předseda Evropské komise Prodi dal včera bez problémů vládě ultimatum a navíc detailně popsal žádoucího kandidáta, měl na mysli právě Teličku, soudí Lidové noviny. Všichni jej totiž v Bruselu znají a vědí, co od něj mohou očekávat.


Premiéra Vladimíra Špidlu položily poměry v ČSSD, prohlašuje v rozhovoru pro dnešní Právo jeho žena Viktorie. Podle ní má její muž ve straně za sebou hordu nikoliv spolupracovníků, ale i takzvaných přátel, lidí, kteří politicky sami sobě nevidí na špičku nosu, ale jemu pilně zezadu okopávají kotníky. Premiérova choť považuje také za dlouhodobě neudržitelé, aby její muž časem nedelegoval práci a odpovědnost i na jiné a zastával současně náročné posty v čele vlády a strany.


Nejpozději od srpna příštího roku budou lidé v zemích unie, tedy i v Česku, platit za to, že jejich lednice, televize či počítače jednou doslouží. Jak upozorňují Hospodářské noviny, v té době začnou platit nová pravidla pro likvidaci nebezpečného odpadu. Staré domácí elektrospotřebiče budou končit ve speciálních sběrnách a poté projdou maximální možnou recyklací. Ekologickou likvidaci zaplatí ale spotřebitelé. Z každého přístroje, který zakoupí, se bude odvádět poplatek do zvláštního fondu, z něhož budou placeny právě sběrny speciálního odpadu. O kolik elektro podraží, zatím není přesně jasné, protože přirážku teprve určí ministerská vyhláška. Ceny se řádově zvýší o stokoruny, konstatují Hospodářské noviny. Například u velkých domácích spotřebičů, lednic či sporáků, má jít o pět set až tisíc korun. Bude to dost velký skok, aby se to projevilo i na inflaci, předpokládají analytici.


Zpěvák Karel Gott se v Právu brání informacím, podle kterých jde do důchodu. Je to skoro celé nepravdivé a jsem naštvaný, prohlašuje Gott v deníku. Potvrzuje jen, že ho vyzvala Pražská správa sociálního zabezpečení k jednání o přiznání důchodu, protože si na něj celá léta platil. V červenci mi bude 65 a mám na to tedy věk, dodává mnohonásobný slavík, který je právě v Německu a Právo ho zastihlo při práci ve studiu. Nejvíc mu podle jeho slov vadí, že si novináři z jistého bulvárního deníku vymysleli výši jeho důchodu, která by měla činit téměř 100 tisíc korun měsíčně. To je absolutní nesmysl, rozhořčuje se Gott. Dosud mu na úřadu výši důchodu nevypočetli, navíc zjistil, že takový důchod u nás neexistuje, snad jen s výjimkou prezidentské renty. Já jsem ale běžný občan a žádné výjimky se na mě nevztahují, dodává Gott. O tom, že by se chystal do pěveckého důchodu, nechce nejslavnější český zpěvák ani slyšet. Diví se navíc, jak mohly informace ze státního úřadu uniknout, když o tom, že byl vyzván k jednání o důchodu, nevědí ani jeho nejbližší.


Václav Fischer nechce přijít o svůj podíl ve stejnojmenné cestovní kanceláři. Všímají si toho


Bývalý dealer Československé obchodní banky Bohumil Stádník, který byl odsouzen za porušování povinnosti při správě cizího majetku na 2 a půl roku do vězení, je podle Práva připraven obrátit se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Učiní tak, pokud Nejvyšší soud nevyhoví jeho dovolání, které proti rozsudku podal. Stádník tvrdí, že rozsudek je protiprávní, protože mu nebyl prokázán úmysl udělat škodu. Podle soudu způsobil Stádník spolu se svým kolegou Čechoameričanem Bohumírem Czernekem bance riskantním obchodováním na mezinárodním trhu dluhopisů škodu přes 2 miliardy korun, kterou mají v plném rozsahu nahradit. Jde o jednu z největších ztrát v historii českého bankovnictví, dodává Právo.