Českým fotbalistům po sobotní prohře s Německem klesly postupové akcie pro Euro 2008

Foto: ČTK

Naši fotbalisté zápas roku nezvládli. V sobotní kvalifikační bitvě o Euro 2008 podlehli bronzovému celku z loňského roku - Německu 1:2. O jedinou branku se postaral Milan Baroš, který šťastně tečoval ránu Jana Poláka.

Foto: ČTK
Ještě před zápasem popřál českým reprezentantům hodně štěstí Antonín Panenka - proslulý penaltovým dloubákem, který právě v duelu s Němci přinesl našim zlaté medaile z ME v Bělehradě. Sobotní utkání však neviděl jako klíčové pro celý kvalifikační cyklus.

"Samozřejmě bych přál našemu týmu co nejlepší výsledek, ovšem z hlediska skupiny to není zase tak důležitý zápas. Pro nás je daleko důležitější hrát dobře a bodovat proti mužstvům, která nás ohrožují v postupu tzn. Slovensku, Walesu a Irsku."

Ze současných reprezentantů zhodnotil herní projev soupeře dodatečně nominovaný záložník Hamburku SV David Jarolím.

"Mají velmi dobrý přechod do útoku. Určitě jim bude chybět Klose, který v tom systému byl hodně důležitý. Také dobře brání, což byl jejich způsob hry z dřívějška a nyní se k tomu opět vrátili."

Zatímco Němcům chyběl kanonýr Klose, v brance se naopak mohli opřít o spoluhráče Tomáše Rosického z Arsenalu Jense Lehmanna. Samotný český kapitán na něj marně zkoušel najít nějaký recept.

"Těžko radit, je to silný gólman ve všech aspektech jeho hry. Chodí ven na všechny centry, ovládá dobře své vápno, je dlouhý a tím se dostává do všech koutů brány."

Rosický také odmítal před zápasem často šířenou tezi, že soupeř přijel do Prahy oslabený.

"Oni vůbec oslabení nejsou. Sice jim chybí Klose, což je pro ně malinká ztráta, protože dává góly, ale místo něj tam bude Kuranyi a ten je také výborný. Ti co jim chybí zkrátka budou adekvátně nahrazeni."

Jako by to Rosický přivolal. Právě čerstvě 25-ti letý rodák z brazilského Rio de Janeira Kevin Kuranyi přesnými hlavičkami dvakrát rozvlnil síť za zády Petra Čecha. Česká obrana měla zkrátka k dokonalosti daleko, což potvrdil i jeden z jejich štítů Tomáš Ujfaluši. Ten viděl příčiny porážky v nedůsledné hře především v 1. poločase.

Foto: ČTK
"1. poločas se nám vůbec nepodařil, neplnili jsme důsledně pokyny a Němci vyhrávali osobní souboje a získávali odražené balony. Potom mohli středem útočit na naši bránu a my byli také málo agresivní. Všude jsme byli o krok později. 2. poločas jsme se zlepšili, hráli jsme výše postaveni, což bylo riskantnější, ale za nepříznivého stavu jsme museli vysunout hru. Musíme přiznat, 6e Němci hráli zkušeně a zaslouženě vyhráli."

Kvality soupeře uznal i náš útočný hrot Jan Koller.

"Němci nás přehrávali. 2. poločas jsme je začali napadat v rozehrávce, ale bohužel jsme dostali gól. Sice jsme potom dali kontaktní branku, snažili jsme se o vyrovnání, ale dnes hráli Němci velmi dobře."

Jan Koller a Jens Lehmann, foto: ČTK
Kvůli porážce byl ještě rozmrzelejší než obvykle reprezentační trenér Karel Brückner. Přiznal, že jeho svěřenci vůbec neměli hru pod kontrolou.

"Těžko jsme se dostávali k naší hře, i když jsme se dostali do tlaku, chyběla tomu kvalita. Zachraňovat potom výsledek a hru rizikem, ke kterému jsme museli sáhnout - to není ono. Chyběla kvalitní obranná činnost. Proti takovému soupeři jsme se v první půli nedostali vůbec k ničemu, naopak on měl kvalitu, šance, akce. Těžko jsme hledali prostředky, jak soupeři čelit - to přiznám."

Fotbal si zase jednou udělal hodně špatnou reklamu. Viník však nejsou hráči, kteří v sobotním večeru vyběhli na letenský trávník, ale fanoušci obou táborů. Ti se stihli porvat, rozbít několik výloh i převrátit bary vzhůru nohama a tak mnozí z nich neunikli nedobrovolnému pobytu v celách předběžného zadržení. Ovšem zpátky k samotnému fotbalu. Čeští borci by se měli co nejrychleji oklepat, neboť už ve středu je v Liberci čeká další kvalifikační duel, tentokrát s podstatně snadnějším soupeřem - Kyprem. Spolu s hledáním chyb ze zápasu s Němci k němu hledí i Marek Jankulovski.

"Připravovali jsme se na to, že mají vysoké hráče, ovšem první gól byl po rohu, druhý po centru ze strany, takže tam byli nedostatky. Chtěli jsme udělat dobrý výsledek, ale nedá se nic dělat, Němci byli lepší a my se musíme dívat na středu a udělat tři body, které budou hodně důležité."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio