Překvapivý postupový zápas

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Čeští fotbalisté vyhráli po bezchybném výkonu kvalifikační zápas v Německu 3:0 a zajistili si definitivně postup na evropský šampionát. Pokud získají ve zbývajících dvou zápasech alespoň stejně bodů jako Němci, skupinu D dokonce vyhrají.

Foto: ČTK
Čeští fotbalisté slaví postup na mistrovství Evropy 2008, které uspořádá Rakousko se Švýcarskem. Rozhodli o něm vítězstvím v Mnichově nad Německem, když se jim dokonale povedl hned začátek utkání, což ostatně potvrdil i střelec úvodního gólu ze druhé minuty Libor Sionko:

"Samozřejmě se Němci dostali trošičku víc pod tlak, ale myslím si, že takový tým by měl stav 1:0 doma zvládnou. My jsme přidali druhý gól po krásné akci Matějovského a to je srazilo takovým způsobem, že prostě už nepřišla žádná odpověď."

Foto: ČTK
Střelec druhé branky Marek Matějovský nahradil zraněného kapitána Tomáše Rosického. Hrál uvolněně, dobře kombinoval, jeho přihrávky spoluhráčům "měly oči". Soupeř se během celého utkání nezmohl na nějakou pohlednější akci a zhruba tři větší šance skončily mimo branku. Ještě na začátku druhého poločasu vítali němečtí fanoušci své miláčky potleskem, ale po čtvrthodině se začal ozývat první nesmělý pískot, následek Matějovského střely, která skončila na tyči. To už byl německý tým zcela na dně, kupil chybu na chybu a ani dvě poločasové změny nevedly k obratu. Třetí branka v síti byla i na věrné německé publikum moc. Monstrózním stadionem zněl ohlušující pískot, zatímco český kotel byl na nohou a šest tisíc diváků v rudých dresech skandovalo "Dejte jim bůra". Byla to první česká výhra nad Německem na jeho půdě od roku 1964.

Tomáš Rosický, kterému zranění nedovolilo nastoupit, zhodnotil utkání takto:

Foto: ČTK
"Byl to fantastický výkon, naprosto zaslouženě jsme vyhráli a bylo vidět, že Němci na nás bezradní. Já jsem strašně rád, hlavně za trenéra, který byl pod obrovskou palbou ze všech stran, a on ukázal, že je velká třída. Na ty dva veliké zápasy, ať už s Irskem nebo s Německem připravil mužstvo fantasticky a ukázal, že je velká klasa."

Také trenér Karel Brückner tentokrát nešetřil slovy chvály na adresu svých svěřenců, kteří celý zápas hráli disciplinovaně a přesně dodržovali dohodnutou taktiku:

Brankář Petr Čech s trenérem reprezentace Karlem Brücknerem,  foto: ČTK
"My jsme velice spokojení s tím, že se nám podařilo docílit tohoto úspěchu, rozhodnout. Můj kompliment a poděkování patří hráčům jednoznačně, poněvadž se dokázali na to připravit, odvést všechno jak po taktické, tak po herní stránce. Přesto, že jsme museli improvizovat na těch 'štam' postech, jsme to zvládli."

Brankář Petr Čech, který v Mnichově vystupoval v roli kapitána, považuje tento postup na evropský šampionát za asi nejcennější. A nejen proto, že se v průběhu kvalifikačních bojů českému týmu ne vždy dařilo:

Foto: ČTK
"Bude asi nejcennější z toho důvodu, že vlastně v historii českého fotbalu žádný tým nedokázal postoupit na tři šampionáty po sobě. Už jenom tím je ten třetí postup historický. V tom jsme myslím prolomili takovou bariéru. Už tím, že jsme se probojovali na mistrovství světa a nyní jsme navázali dalším úspěchem - postupem na mistrovství Evropy, jsme se zasloužili o vstup do historie, což je skvělé."

klíčové slovo:
spustit audio