Česnekový festival v Buchlovicích nabízí soutěže i ochutnávky česnekových pochoutek

0:00
/
0:00

Teď vás pozveme na festival česneku, rostliny, kterou provází celá řada pověr. Připisovala se mu kouzelná moc proti zlým čarám a upírům. Je však také velice zdravý jako vnitří dezinfekce a při nachlazení. Snižuje i krevní tlak. A právě festival česneku se už čtvrtým rokem koná koncem července v Buchlovicích. Zve vás na něj Zdeňka Kuchyňová.

Česnek znali Číňané a Egypťané už před dávnými věky. Už v 17. století před Kristem byla na egyptském papyru popsána stávka dělníků, kteří pracovali na stavbě pyramidy a odmítali pokračovat, protože jim byl odepřen česnek, který jedli, aby byli zdraví. Ve starém Řecku a Římě se věřilo, že kdo jí česnek, ten bude vtipný a bojovný. Ne všichni ho ale měli rádi. Vadil jim jeho zápach. Ve starověku byl proto jedlíkům česneku dokonce zakázán vstup do chrámu bohyně Afrodity. Vůně česneku však určitě nevadí účastníkům festivalu na zámku v Buchlovicích. Jak uvedl jeho organizátor Miloslav Hrdý, česnek se dříve ve velkém množství pěstoval v okolí Uherského Hradiště a Uherského Brodu. Osevní plochy se však zmenšují.

"Nám je to trošku líto, že tento tradiční produkt se od nás vytrácí. Tak to je jedna z myšlenek pro založení slavnosti, která si říká Festival česneku a která by měla připomenout i tu dobrou tradici pěstování česneku v našem regionu."

O zahájení festivalu se postará "Mše za česnek". Není to pravá mše, ale spíše přímluva za to, aby česnek zůstal tím, co nás pozdravuje a byl stále po ruce. Proto členové souboru Hradišťan z Uherského Hradiště vymysleli rituál za doprovodu netradičních nástrojů jako jsou zvonky, píšťalky či pokličky na hrnce. Nebude chybět přípitek česnekovým mlékem, ani Česneková hymna.

"Text jsem napsal já, ale muziku, to byli mí kamarádi muzikanti. Je to zpracováno pro cimbálovou muziku a druhá varianta je pro dechovou muziku: ,,Zazpívejme bratři tu píseň o zdraví, ať ho máš stabilní, ať se nám napraví. Holdujme česneku od jara do zimy, nejlepšímu léku přátelé rozmilí.,, To je refrém té písně. Těžko si vzpomínám, protože to zpívám jenom jednou v roce."

Zámek Buchlovice,  foto: Czechtourism
A pak už se každoročně rozbíhá bohatý program jako například Soutěž čichačů či Gurmánská alej, kde budou prezentovány česnekové produkty a ochutnávky. Pořadatelé chtějí, aby festival nebyl brán jen s nadsázkou, proto je jeho součástí i odborný seminář s názvem Česnek je elixír života, na kterém přednášejí přední šlechtitelé, pěstitelé i zpracovatelé česneku.

Na své si přijdou i milovníci umění. Součástí festivalu je totiž výtvarná soutěž Česnek je páchnoucí růže, což je řecké přísloví.

"V minulém roce, kdy byla soutěž na téma Česnek je král, tak žáci vytvořili asi 30 kreseb a maleb. Dokonce jedna firma je chtěla jako doprovod svého česnekového produktu na nějaký velký zahraniční veletrh."

Pro sportovce je připraven česnekový běh a česnekové jsou i ceny. Vítěz získá jak jinak, než upletený věnec z česneku. Chybět nebude ani Mistrovství Česka v plivání česneku na dálku. Rekord na trávě je zatím 8 metrů a 83 centimetrů a jeho držitelem je Štěpán Hrňa z Buchlovic. Festival získává na známosti, lidé si o této voňavé události mezi sebou řeknou a přijíždí jich rok od roku více.