Cesta k volební urně v Africe? Celý den a 800 kilometrů!

Čeští voliči z několika afrických zemí musejí absolvovat cestu do Abuji, foto: Chippla, Public Domain

Do voličských seznamů na českých ambasádách se zapsalo více než 9000 Čechů. Největší zájem o parlamentní volby zaznamenaly zastupitelské úřady v Londýně, Bruselu a Paříži. Někteří to mají na ambasádu opravdu daleko. Volit například pojede z afrického Nigeru až do Nigérie Soňa Jarošová. Zavolali jsme ji do Nigeru, kde pracuje pro německou rozvojovou agenturu GIZ.

Soňa Jarošová,  foto: archiv Soni Jarošové
"Vzhledem k tomu, že jsem věděla, že budu v termínu voleb tady, tak jsem se naštěstí dostatečně brzy informovala o způsobu volby v zahraničí. Vzhledem k tomu, že se voleb nelze zúčastnit korespondenčně, ani žádnou jinou cestou, tak člověk musí osobně na zastupitelský úřad. Tady v Africe je to o to komplikovanější, že počet zastupitelských úřadů je poměrně nízký. V celé subsaharské Africe je jenom sedm ambasád, kde je možné k volbám jít. Spádová ambasáda pro Niger je v Nigérii v Abuji. Spadá pod ni devět dalších zemí v západní Africe. Já jsem měla volbu jet buď do Senegalu do Dakaru nebo do Ghany. Ale Abuja je relativně nejblíže, i když cesta, jak se ukázalo, je komplikovaná. Vzdálenost je 800 kilometrů, ale bohužel se tam z bezpečnostních důvodů nedá jet autem. Proto budu muset letět. A vzhledem k tomu, že je málo přímých letů, tak letím přes Togo. Je to cesta na celý den. Velká oběť pro volby."

Ilustrační foto: Filip Jandourek,  archiv ČRo
Cítila jste účast ve volbách jako svoji občanskou povinnost, když jste se rozhodovala pro takto dlouhou cestu?

"Částečně ano, a částečně už je to jakási tradice, protože to nejsou první volby, kvůli kterým absolvuji cestu. Už jsem to nahlásila dopředu svému zaměstnavateli. Dění v české politice podrobně sleduji, a mrzelo by mě, kdybych k těm volbám nemohla jít."

Pojedou s vámi k volbám také další čeští krajané, které tam třeba znáte?

"Vím o paní, která bude pracovat pro jednu z organizací OSN. Ale ta je, pokud se nemýlím, teprve na cestě do Nigeru. Ale vzhledem k tomu, že velvyslanectví ČR v Nigérii je spádové pro 9 dalších zemí, kromě Nigeru tam spadá Benin, Čad, Středoafrická republika, Gabon, Kamerun, Kongo a několik dalších zemí, tak si myslím, že pokud jsou v těchto zemích čeští krajané, kteří se rozhodnou volit, tak je tam potkám."

Vojáci na základně Balad,  foto: archiv Armády ČR
Stejně jako Soňa Jarošová to mají daleko k volebním urnám například krajané v Austrálii, Spojených státech a Kanadě, v Brazílii či Argentině. Tady kvůli časovému posunu volby začínají už ve čtvrtek. Ve zbytku světa se bude hlasovat stejně jako v Česku, a to na 109 místech. Většinou na českých velvyslanectvích nebo také tam, kde působí v misích čeští vojáci. Jedním z volebních míst je tak vojenská základna Balad v Iráku.

Češi v zahraničí volí do Středočeského kraje

Hlasy za zahraničí se započítávají do volebního obvodu, který určuje losem Státní volební komise. Češi v cizině si letos budou podobně jako před čtyřmi lety vybírat ze středočeských kandidátů. Při sněmovních volbách v roce 2013 bylo do voličských seznamů předem zapsáno na 8000 krajanů, nakonec ale mohlo díky voličským průkazům v cizině hlasovat 14.132 lidí. Svého práva z nich ale využilo 10.571 voličů, což odpovídá počtu obyvatel menšího města.

Budova Velvyslanectví ČR v Londýně,  foto: Kenyh Cevarom,  CC BY-SA 3.0
Nejvíce voličů se letos registrovalo na velvyslanectví v Londýně, kde mají na seznamu více než 800 lidí. V Bruselu se přihlásilo více než 700 voličů. Třetí nejvyšší počet ohlásila ambasáda v Paříži, kde se zapsalo přes 400 Čechů. Nejméně voličů, tedy do deseti, se registrovalo na ambasádách v Maroku, Ghaně a Moldavsku.

Počet Čechů, kteří vybírají poslance v cizině, roste. Zatím volili čtyřikrát. Při premiéře před 15 lety přišlo hlasovat zhruba 3800 lidí, v roce 2006 jich bylo kolem 6700, o čtyři roky později 8222. K předčasným sněmovním volbám před čtyřmi lety se dostavilo na ambasády 10.571 voličů.