Čeští architekti zazářili v prestižní světové soutěži na nové egyptské muzeum

Projekt stavby Velkého egyptského muzea v Gíze

Česká architektura zaznamenala světový úspěch. Projekt architektů Martina Roubíka a Regíny Loukotové na stavbu Velkého egyptského muzea v Gíze se dostal mezi deset nejlepších a je i naděje, že právě tento projekt bude nakonec realizován. Blíže už Milena Štráfeldová:

Prestižní architektonickou soutěž na návrh nového muzea egyptské historie vyhlásila egyptská vláda ve spolupráci s UNESCO, a jak uvádí Martin Roubík, účastnil se jí rekordní počet architektů z celého světa:

"Byla to soutěž, kam se přihlásilo dva a půl tisíce lidí, byla to největší soutěž, která kdy byla vůbec konaná. V prvním kole posuzovali 1588 projektů z asi sto pěti zemí a do druhého kola vybrali dvacet. A my jsme měli tu kliku, že jsme se dostali mezi těch dvacet. A z těch dvaceti ve druhém kole bylo oceněno deset projektů."

Návrh Martina Roubíka nakonec spolu s dalšími šesti získal čestné uznání. Jeho budova je z větší části zanořená do země a připomíná spíše trhlinu v poušti nebo řečiště Nilu. Celý areál je v projektu obklopen rozsáhlým parkem včetně pouštních dun, odkud je výhled na pyramidy v Gíze. Přestože tento návrh soutěž nevyhrál, zaznamenal největší úspěch. Podle Martina Roubíka se dokonce uvažuje o jeho realizaci:

"Ten projekt se hodně líbí, líbí se nejenom veřejnosti, ale i odborníkům, a líbí se i některým vysoce postaveným lidem v Egyptě. Takže tam najednou vzniká situace, že mají stavět nejdůležitější barák své země a Blízkého východu na příštích padesát nebo sto let, mají první, druhou, třetí cenu a nic se jim z toho nelíbí. A když jdete na výstavu, tak před naším projektem stojí chumel lidí, a přijde sbor poradců pana ministra, abych jim udělal přednášku, a to se nikomu jinému tam nestalo. Takže ještě taková malá šance možná je..."

Velké egyptské muzeum u pyramid v Gíze nahradí muzeum v Káhiře, které nedávno oslavilo sto let a svou kapacitou už naprosto nevyhovuje současným potřebám egyptologů ani návštěvníků. Nové muzeum bude dokončeno do pěti let, jeho stavba přijde na zhruba půl miliardy dolarů a ročně by ho mělo navštívit na pět milionů lidí. A zajímavost na závěr: úspěch Martina Roubíka v této prestižní soutěži nebyl ojedinělý. Podle jeho návrhu už byla v minulých letech v Egyptě postavena nová Alexandrijská knihovna.