Čeští cestovatelé překonali v trabantu celou Afriku

Povedlo se! Účastníci expedice Trabantem napříč Afrikou zdárně překonali africký kontinent a vrátili se zpět do Česka. Čtyři cestovatelé během tříměsíční dobrodružné cesty urazili ve dvou žlutých trabantech téměř 20.000 kilometrů. Nemuseli čelit žádnému většímu nebezpečí a nezklamala ani jejich východoněmecká vozítka.

Trasa cesty vedla ve stopách cestovatelů Foita a Bauma, prvních Čechů, kteří v roce 1931 automobilem dojeli z Čech do Kapského Města. Současná expedice strávila na cestách 84 dnů. V Jihoafrické republice je uvítali zástupci vlády, novináři i diplomaté z českého velvyslanectví. Jak uvedl po příletu do Prahy vedoucí expedice Dan Přibáň, všichni účastníci výpravy se prý nejvíc těší na český řízek. Ten by měl napravit i úbytky na váze, které u některých dosáhly až dvanáct kilogramů.

Trabanty pojmenované Babu a Egu se ukázaly jako poměrně spolehlivá vozidla. Bylo ale znát, že to nejsou terénní automobily. Na prašných a občas bahnitých afrických cestách vozy postihlo jen málo defektů pneumatik. Potíže ale působily motory. Naposledy musela posádka opravovat jen čtyři dny před dojezdem v poušti uprostřed Namibie.

"Uprostřed 'pískoviště' jsme rozebrali celý motor. Ale největší zádrhel bylo, když jsme zůstali tři týdny stát v Káhiře a nic se nedělo."

Jak uvedl Dan Přibáň, v Egyptě se expedice zdržela kvůli byrokratickým problémům. Súdánské úřady dělaly problémy kvůli vízům a tak cestovatelé museli v Egyptě čekat, než povolení dostali. Během cesty se ukázalo, že trabanty fungovaly v Africe jako dobrý seznamovací prostředek. Cestovatelé sbírali od domorodců podpisy a obrázky - a psací plochou byla kapota auta.

"Lidi jsou v pohodě. Když máte dvě 'žlutý kačenky do vany' a někam s nimi přijedete, tak lidi na vás nemohou být zlí a krásně to funguje. A to je to, co jsme chtěli cestou ukázat, že když se chce, tak to jde. Všichni se bojí, protože ve zprávách jsou jen špatné zprávy. Projíždíte Súdánem a čekáte, že na vás vyskočí chlap s kalašnikovem."

Spokojená byla také jediná žena ve výpravě, Klára Handrejchová. Jak uvedla po příletu, nikdo je nechtěl zastřelit, neměli hlad a ani je nikdo neokradl. Afrika je krásná, nejhorší zážitek však prožila v saharské poušti, kde teploty dosahovaly 50 stupňů Celsia. Maminka Kláry čekala spolu s dalšími příbuznými a přáteli na letišti. Výpravu sledovala na internetu a co si myslela o cestě do Afriky?

"Já jako matka jsem se trošku zhrozila. Hned se mi vybavily různé katastrofické zprávy, co a jak je špatně v Africe a bála jsem se."

Cestovat po Africe není levná záležitost. Náklady na expedici se vyšplhaly na 800.000 korun. Část této sumy pokryly vlastní úspory, zbytek zaplatili sponzoři a nutné prý byly také půjčky. A co se stane s trabantíky Babu a Egu? V Africe nezůstanou, ale vrátí se koncem prosince do České republiky. Jeden z vozů bude dán do dražby, jejíž výtěžek poputuje na konto charitativní organizace Člověk v tísni, jež působí v Etiopii. Druhý trabant si chce Dan Přibáň ponechat. Nevyloučil, že se s ním opět vydá na další expedici, tentokrát do Jižní Ameriky.

Foto:www.transtrabant.cz