Čeští europoslanci mají na von der Leyenovou v čele EK různé názory. Babiš doufá, že ji podpoří

Ursula von der Leyenová, foto: ČTK / AP Photo / Markus Schreiber

Zkušená politička, silná žena, ale také ministryně obrany, která je v Německu kritizovaná za neschopnost. Čeští politici hodnotí kandidátku na předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou různě. Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie ji navrhli na tuto funkci na mimořádném zasedání Evropské rady. Nominaci musí ještě potvrdit Evropský parlament. Premiér Andrej Babiš ž hnutí ANO doufá, že 21 českých europoslanců bude postupovat jednotně a při hlasování von der Leyenovou podpoří.

Andrej Babiš,  foto: ČTK / Jakub Dospiva
„Je to konzervativní politička s dlouholetou zkušeností z německé vlády i z privátní sféry,"řekl Andrej Babiš. Čeští politici a diplomaté ji podle něj dobře znají třeba z různých jednání Severoatlantické aliance. „Ona zná Českou republiku, zná náš region," dodal český premiér.

Zdůraznil také, že považuje za úspěšné, že se České republice a zemím Visegrádu podařilo zabránit tomu, aby se vedení Komise ujal vedoucí kandidát evropských socialistů a nynější první místopředseda Komise Frans Timmermans. „Náš hlavní cíl bylo zabránit spitzenkandidátům a ne to, abychom prosadili našeho kandidáta, protože jsme de facto žádného neměli,"řekl Babiš.

Jako neúspěch nebere ani to, že mezi kandidáty do dalších vysokých unijních funkcí není nikdo z východního křídla Evropské unie. „Naopak je vidět, že V4 s Itálií prosadila svoje proti všem,"řekl. Dodal, že doufá, že čeští europoslanci von der Leyenovou podpoří.

Smíšené reakce na české politické scéně

Ursula von der Leyenová,  foto: ČTK / AP Photo / Markus Schreiber
O Ursule von der Leyenové bude Evropský parlament hlasovat v polovině července. Čeští europoslanci i další politici nejsou v názoru na nynější německou ministryni obrany jednotní. Někteří z nich volbu komentovali na sociálních stítích.

Například předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, který je jako europoslanec členem frakce EPP, věří, že se podaří prosadit maximum z programu Spojenců pro Evropu. Podle vicepremiéra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka jde o zkušenou političku, která svými postoji v minulosti ukázala, že se bude zasazovat o fungující a silnou EU. Podobně ji hodnotí také předseda lidovců Marek Výborný, podle něhož je dohoda z unijního summitu pro Česko výbornou zprávou.

Podle předsedy ODS Petra Fialy je von der Leyenová lepší volbou než zvažovaný socialista Frans Timmermans. To, zda najde odvahu k nutné reformě EU, je však podle něj otázkou.

Mikuláš Peksa,  foto: ČT
Za zcela nepřijatelnou považuje německou ministryni lídr SPD Tomio Okamura. Kritičtí jsou i Piráti. Jejich místopředseda a europoslanec Mikuláš Peksa označil návrh Evropské rady za "personální vyškrabávání sudu". "Ignorovali všechny, kdo kandidovali v evropských volbách, a vytáhli náhodnou německou ministryni, která to v Německu schytává za neschopnost. To je fakt naprosté pohrdání voliči," napsal na twitteru. Podobně se vyjádřila také europoslankyně za KSČM Kateřina Konečná.

Europoslanec Alexandr Vondra z ODS upozornil na slabý výběr kandidátů. "Muži tak dlouho navrhovali slabé nebo nevolitelné kandidáty na šéfa EK, až došlo ke spiknutí žen, které obsadí dvě hlavní pozice. Von der Leyen je lepší než Timmermans, ale přes těch úctyhodných 7 dětí konzervativní moc není," napsal.