Čeští evangelíci ve východní Evropě mají svého potulného kazatele
Čeští bratři odcházeli za hranice už v 16. století. V další vlně, po Bílé hoře, opustilo vlast spolu s Komenským na 36 tisíc rodin. Náboženští exulanti z 18. století zakládali české osady v Polsku, na Volyni, na Ukrajině i v dnešním Chorvatsku. Jejich potomci v nich žijí dodnes a považují se za české krajany. Udrželi si nejen český jazyk, ale i víru. A právě za nimi pravidelně jezdí farář Českobratrské církve evangelické Petr Brodský z Prahy. Sám si říká potulný kazatel:
Kolika lidí, alespoň odhadem, se toto vaše působení týká?
"Nedovedu to přesně vyjádřit, ale řeknu příměr. Například Polská reformovaná církev má v tom velkém katolickém Polsku devět sborů. Jejich členů je zhruba dva až tři tisíce, a z toho, jak říkají, sedmdesát procent jsou čeští krajani. Nebo ti, kteří přišli z Česka. Na Ukrajině jsou dva sbory a ty mají zhruba dvě stě, tři sta členů. V Chorvatsku je to jedna krásná obec Běliševac a ten sbor, který je v rámci Chorvatské reformované církve, má padesát pět členů. Ale když jsem tam byl, tak průměrná účast na bohoslužbách byla až třicet pět, čtyřicet lidí. - Na tom množství nezáleží."
Co si vlastně ti čeští evangelíci uchovali? Někteří odešli už před víc jak dvěma sty lety...
"Když přemýšlím nad touto otázkou, tak stojím vždycky v úžasu. Řeknu příklad: Když přijedete do toho sboru v chorvatském Běliševaci, tak jako byste vstoupili do valašského prostředí. Mluví nádherně valašsky. Ale ten sbor za sto čtyřicet let, co tam ti lidé bydlí, měl českého faráře a české bohoslužby sotva dvacet let. A oni si přesto uchovali povědomí české bohoslužby a české tradice. A je jim to velmi blízké."