Čeští hokejisté postoupili s notnou dávkou štěstí do olympijského čtvrtfinále

Foto: ČTK

Čeští hokejisté se na zimní olympiádě protrápili do čtvrtfinále. V kanadském Vancouveru jim řádně zatopili Lotyši. Přitom po deseti minutách osmifinálového zápasu to vypadalo na jednoznačnou záležitost, ale nakonec byli Češi rádi za nejtěsnější výhru 3:2 v prodloužení. Ovšem zkušenosti z minulosti ukazují, že utrápené vítězství s relativně slabším soupeřem často nasměrovalo český hokejový výběr ke zlatým medailím.

Foto: ČTK
Když během úvodní třetiny skórovali Rolinek a Fleischmann, zdálo se, že si Češi s Lotyši pohodlně zatrénují a maximálně si zlepší střelecké sebevědomí. Jenomže brankostroj se poté zasekl, Masalskis zavřel bránu a soupeř začal čím dál silněji kousat. Čeští hokejisté mu k tomu pomohli zbytečnými vyloučeními, což si po zápase dobře uvědomoval kapitán Patrik Eliáš.

"Prvních deset minut 2. třetiny měli samé přesilovky. Nechali jsme se stupidně vyloučit, šli jsme blbě do tří. Tím získali hromadu života, my se nechali vyloučit znovu a tím jsme ztratili rytmus. Oni mají šikovné hokejisty, chytli se a zavřeli nás."

Foto: ČTK
2. třetinu ještě přežili Češi bez úhony, ovšem ve 3. části Lotyši vyrovnali a český tým se ocitl v křeči. Z ní ho až v prodloužení vysvobodil přesnou ranou Krejčí. Ten dal podle vlastních slov nejdůležitější gól v kariéře. Myšlenkami už byl ovšem ve čtvrtfinále s Finskem.

"Byl to nejdůležitější gól mojí kariéry, ale nechci se o tom moc bavit, protože není čas oslavovat, ale připravit se na zítřek, kdy nás čekají Finové. Vzalo nám to spoustu sil, takže si musíme pěkně odpočinout a zítra zase hrajeme."

Tomáš Vokoun,  foto: ČTK
Ačkoliv skončili Češi po základní části až na páté příčce, systém turnaje k nim byl až nespravedlivě milosrdný, neboť jim do čtvrtfinále přidělil z hokejových velmocí nejpříznivějšího soupeře - celek Suomi, tedy Finska. Navíc v případě postupu by narazili na hratelné Američany. Tři dlouhodobě nejméně oblíbení soupeři českých hokejistů - Kanada, Švédsko a Rusko - skončili ve druhé části pavouku play off a Češi je tak mohou potkat až ve finále. Naopak Rusové vyhráli základní skupinu, ale vítězství nad českým výběrem jim pořádně zhořklo poté, co do čtvrtfinále vyfasovali největšího favorita turnaje, tým kanadských javorových listů. Příznivý los si pochvaluje i brankářská opora českého výběru Tomáš Vokoun.

"Kanadu tady považuji za nejlepší mužstvo. Oba zápasy by pro nás byly těžké, ale samozřejmě Kanada je lepším mužstvem než Finové, my i Rusové."

A jaký recept by měl na Finy platit?

Ondřej Bank,  foto: ČTK
"Musíme plnit co nám trenér určí a potom rozhodne jestli proměníme přesilovku a budeme hrát dobře dozadu. To se nikdy nemění, na takových turnajích je to vždy o tom."

Lední hokej spolu s jízdami rodačky z Nového Města na Moravě, rychlobruslařky Martiny Sáblíkové magnetizuje pozornost českých sportovních fanoušků. Ostatní jsou poněkud upozaděni, ovšem svými výsledky si za to často mohou sami, tak jako slalomář Krýzl či družstva sdruženářů a především biatlonistek, které úplně vyhořeli. Z průměru lehce vybředl v obřím slalomu jen Bank, ale ani on nebyl s konečným 17. místem úplně spokojený.

"Jsem nespokojený. Obě jízdy byly dobré, ale v první jsem udělal chybu a do druhé si vzal špatné lyže. Bylo to více zatočené, z jízdy jsem měl dobrý pocit, ale s lyžemi jsme to nevymysleli dobře."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio