Čeští krajané se v hojném počtu zúčastnili voleb na Ukrajině

Viktor Juščenko, foto: ČTK

Opoziční vůdce Viktor Juščenko se stal vítězem nedělního opakovaného druhého kola prezidentských voleb na Ukrajině. V České republice žije početná ukrajinská menšina - přes 19 tisíc lidí. Neoficiální údaje však hovoří až o 200 tisících. Ukrajinci si u nás hlavu svého státu vybírali v Praze a v Brně. V obou městech měly volby klidný průběh. Jen v Praze se před konzulátem sešla třicítka lidí s megafony a nahranými projevy.

Viktor Juščenko,  foto: ČTK
Opoziční vůdce Viktor Juščenko se stal vítězem nedělního opakovaného druhého kola prezidentských voleb na Ukrajině. V České republice žije početná ukrajinská menšina - přes 19 tisíc lidí. Neoficiální údaje však hovoří až o 200 tisících. Ukrajinci si u nás hlavu svého státu vybírali v Praze a v Brně. V obou městech měly volby klidný průběh. Jen v Praze se před konzulátem sešla třicítka lidí s megafony a nahranými projevy. Neprotestovali proti žádnému z kandidátů, jen byli obecně proti opakování voleb. Těch se v Česku zúčastnilo přes 2000 zaregistrovaných ukrajinských voličů. Jednoznačně zvítězil opoziční kandidát Viktor Juščenko.

Hlasování sledovalo na 12.000 zahraničních pozorovatelů. Zatím však nepřišli se zásadnějšími námitkami. My jsme se spojili se Štěpánem Černouškem.

Foto: ČTK
"Já jsem byl ve Lvově a tady proběhlo všechno téměř v naprostém pořádku. Všechno odpovídá zákonům Ukrajiny. Pokud vím, nebyly hlášeny žádné koflikty na volebních okrscích. Všechno proběhlo tak, jak mělo."

Jak jsou na volebních okrscích přijímáni pozorovatelé?

"Nevím jak to bylo na východě země, ale Lvov je považován za baštu příznivců Juščenka a ukrajinských nacionalistů, tak tady se chovali k pozorovatelům velmi dobře, velmi přátelsky. Jak volební komise, tak i sami voliči. Ptali se nás, jestli nevíme, jak to probíhá na východě země, o který měli obavy. S žádnými problémy jsme se tady nesetkali."

Jaká zavládla atmosféra?

"Očekával jsem, že bude trochu napjatá, ale žádné velké napětí jsem nezaznamenal. Lidé se zúčastnili v hojném počtu. Bylo vidět, že jim opravdu záleží na budoucnosti země."

Foto: ČTK
Volit přišli i čeští krajané. Jejich velkou účast potvrdil v rozhovoru s Vilémem Faltýnkem předseda nejstaršího krajanského sdružení na světě Česká beseda Evžen Topinka.

"Samozřejmě, že se krajani zúčastnili a pokud to vím, stoprocentně. A pokud vím, tak na 95 až 98 procent volili Juščenka."

Vy sám jste se zúčastnil?

"Samozřejmě, že ano."

Viktor Janukovyč,  foto: ČTK
Jaký je pro vás význam prezidentských voleb a této účasti?

"Co se mě týká, dopadlo to příznivě. Jenomže já očekával, že ten rozdíl bude vyšší."

Myslel jste, že Juščensko získá víc hlasů?

"Ano, tak jsem to myslel."

Jak se podle vás situace změní, pokud bude potvrzen Juščenko?

"Změní se tím, že u nás bude více demokracie a více průhlednosti v politice a že se obrátíme více k Západu. V poslední době jsme skoro neměli svobodu slova ve sdělovacích prostředích. Myslím, že se to změní. Nás řídili kriminálníci. Myslím, že jich hodně půjde do žaláře, protože je za co a pomalu se začne dělat pořádek."

Prozápadní Juščenko bude mít nyní velký problém naklonit si obyvatele východních, rusky mluvících částí země, kteří stojí pevně za jeho rivalem Viktorem Janukovyčem.