Čeští krajané v chorvatském Záhřebu oslavili 135. výročí svého spolku

r_2100x1400_radio_praha.png

V Záhřebu si tuto sobotu připomněli 135. výročí založení tamní České besedy. Naši krajané jsou ale v Chorvatsku už zhruba dvě století a stále si udržují svou českou identitu. Na oslavu za nimi se vypravil i předseda Senátu ČR Přemysl Sobotka. Samotným oslavám v Záhřebu však předcházelo setkání u Plitvických jezer. Více informací má náš balkánský zpravodaj Jaromír Janev:

/Janev/ Předsedy České besedy v Záhřebu Jaromila Kubíčka jsem se za šumu vodopádů u Plitvických jezer zeptal, čím je tato organizace výjimečná:

"Zvláštní je tím, že její členové byli významnými lidmi města Záhřebu a že přispěli k významnému rozvoji hlavního města Chorvatska a k tomu, že se toto město stalo i velkoměstem a metropolí chorvatského státu."

/Janev/ Vedete si také tak pečlivý archív, jaký mají v Daruvaru?

„My máme velice starý archív a velmi hlídáme významné skvosty z našeho krajanského života. A mimo to máme vlastní muzeum - iniciátorkou jeho založení je paní Jarmila Kozáková - Marinkovičová. Muzeum bylo založeno už před pěti lety. Ty dvě síně jsou pamětní síně, na které jsme velice hrdí."

/Janev/ V rámci záhřebských oslav odkryli u Plitvických jezer pamětní desku slavného českého rodáka profesora Gustava Janečka. Málo se ví, že právě tento Čech stál u zrodu této slavné chorvatské přírodní rezervace. Před osmdesáti osmi lety založil Společnost pro zvelebení a rozvoj Plitvických jezer. Ještě dvacet osm roků pak trvalo, než se park otevřel. A v tento den před třiceti lety je UNESCO zařadilo na seznam svých památek.

Přemysl Sobotka na oslavách 135. výročí založení České besedy
Jinak ale naši krajané slavili pěkně po česku a po moravsku. Na jevišti ožívaly tance a písničky, které si tady udržují. Některé z nich jsme už u nás doma dokonce zapomněli. Je to bohatství naší vlastní minulosti:

"Myslím, že ano, především v tom, co si přinesli naši pradědové a prababičky,"řekla mi členka chorvatského parlamentu za českou a slovenskou národnostní menšinu Zdeňka Čuchnilová.

Našim krajanům pomáhá i Česká republika. Potvrdil to svou návštěvou i předseda Senátu Parlamentu České republiky Přemysl Sobotka:

"Jsem nadšený, jak se Češi v Chorvatsku dokážou dát dohromady a jak se drží za ta léta. A když si člověk vezme, že letos je to 135 let, kdy si tady založili svůj spolek, a mají k tomu dneska tuhle krásnou budovu, tak myslím, že ten dnešní večer ukazuje, že jsou to Češi, jsou to Chorvati, a že v té vzájemné spolupráci je to moc fajn."

Krajané v Chorvatsku si uchovávají svůj vztah ke své pradávné vlasti už celá dvě staletí, ale rádi se nechávají nadchnout například folklorním souborem Májek z Brna. Jak vidí záhřebskou Českou besedu vedoucí souboru Milan Zelinka?

"To, že někdo šest set kilometrů od své domoviny, jak oni nádherně říkají - od své pravlasti - udržuje tradice, zvyky, písničky, tance, to je pro mne fenomén, který se u nás jen tak nenajde."