Čeští politici oceňují Obamův projev, budoucnost štítu pochopili každý po svém

Barack Obama, foto: ČTK

Praha prožila víkend ve znamení vrcholné světové politiky. Jeho hlavní hvězdou byl americký prezident Barack Obama, který přicestoval na summit EU-USA. Obamův projev na Hradčanech si přišlo poslechnout přes 10.000 lidí. Do Prahy zavítali i prezidenti a premiéři unijní sedmadvacítky, zůstali ale ve stínu amerického prezidenta. Návštěvu provázela přísná bezpečnostní opatření i několik demonstrací, které měly poklidný průběh.

Barack Obama po projevu na Hradčanském náměstí,  foto: ČTK
Hlavním bodem návštěvy se stal projev na Hradčanském náměstí před Pražským hradem. Americký prezident Barack Obama v něm vyzval k vytvoření světa bez jaderných zbraní, které označil za nejnebezpečnější dědictví studené války, a potvrdil závazek USA snížit jaderný arzenál.

"Vyhlašuji dnes novou mezinárodní iniciativu, jejím cílem je zabezpečení veškerého zneužitelného jaderného materiálu na planetě do čtyř let."

Barack Obama s manželkou Michelle,  foto: ČTK
Pokud Írán odstoupí od svého vojenského jaderného programu, nebude nutné vybudovat v Evropě americký protiraketový štít, prohlásil také americký prezident. Jeho slova si však vyložili čeští politici každý po svém. Zatímco pro předsedu ČSSD Jiřího Paroubka potvrdil správnost odmítavého přístupu sociálních demokratů k radaru, lidovecký ministr pro místní rozvoj v demisi Cyril Svoboda projevu rozuměl tak, že by se v přípravách výstavby systému mělo pokračovat. Navíc si myslí, že Obamův projev v tomto smyslu pozitivně ovlivní i české politiky.

"Barack Obama řekl jasně, že se má pokračovat. Podmínil likvidaci toho systému jen v případě, že Írán zastaví svůj jaderný program. Proto si myslím, že máme dál pokračovat, protože zatím se v Íránu nic takového nestalo."

Obamův projev často přerušoval potlesk desítky tisíc lidí. A jak hodnotí amerického prezidenta a jeho projev?

"Jsem rád, že jsem ho viděl, i když ne úplně, jen na obrazovce, ale bylo to super."

Obamův projev pře sochou T.G.Masaryka,  foto: ČTK
"Docela se nám líbil. Dá se říct, že ta snaha z jeho strany by mohla být větší, než tomu bylo za George Bushe. Myslím, že se teď politika trochu změní, že nebude tak agresivní, že bude víc liberální. Uvidíme, záleží to na jednotlivých státech, jak k tomu přistoupí,"

dodal další z diváků. Velký zájem veřejnosti i médií vyvolala i Obamova manželka Michelle, která si prohlédla židovskou čtvrť. Čeští politici pak vyzdvihli, že Barack Obama ocenil prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, své české hostitele i jejich historii.

Foto: ČTK
Zástupci summitu EU-USA si výsledky setkání pochvalovali jako nový start euroamerických vztahů. Obama na něm vyzval Evropskou unii k výraznějšímu zapojení v Afghánistánu a potěšil i aktivisty Greenpeace, když potvrdil, že se Spojené státy přidají v prosinci v Kodani ke globální smlouvě o snižování emisí skleníkových plynů. Ekologové se na 9 hodin zavěsili na lanech pod Nuselský most, kde rozvinuli velký transparent s výzvou k ochraně klimatu. Dlouhé vyjednává s policií a magistrátem pak předcházelo protestnímu pochodu odpůrců radaru. Dohodli se na náhradní cestě a pochod se obešel bez incidentů. Jan Májíček z iniciativy "Ne základnám" byl s průběhem akce spokojen:

Barack Obama a Václav Havel,  foto: ČTK
"Ten pochod byl dynamický, veselý, byl slyšet. Takže si myslím, že ten účel byl víceméně splněn."

Ještě před odletem se Barack Obama sešel s bývalým českým prezidentem Václavem Havlem, který řekl.

"Cítil jsem jako svou povinnost upozornit prezidenta na to, že jsou do něj vkládány bezmezné naděje. Každý člověk si myslí, že od zítřka začne lepší svět a až nezačne, tak se může jejich hněv obrátit proti němu. Já jsem to říkal jako reflexi své zkušenosti, byť v miniaturnějším měřítku."

Obama prý reagoval slovy, že už tento posun začíná sám pozorovat.