USA chtějí vytvořit nový systém protiraketové obrany

Foto: www.army.cz

Spojené státy chtějí vytvořit nový systém protiraketové obrany, který by bral více v úvahu stupeň íránské nebo jiné hrozby. Jak informoval premiéry Česka a Polska americký prezident Barack Obama, ruší se tak záměr vybudovat v Česku radar a v Polsku raketová sila. To vyvolalo mezi českými politiky rozporuplné reakce.

Americký krok ocenili přední spojenci USA v Evropě, šéf NATO a také Rusko, které proti původnímu projektu od začátku brojilo. Na polské a české politické scéně byly reakce pestřejší. Prezident Václav Klaus je přesvědčen, že rozhodnutí USA neznamená ochlazení vztahů mezi oběma zeměmi:

"Věřím, že vztahy budou, stejně jako dosud, dostatečně partnerské a přátelské."

Krok americké administrativy prezidenta nepřekvapil, protože byl již delší dobu signalizován. Další plány protiraketové obrany vysvětlovala v Česku a Polsku americká delegace. Velvyslanec při NATO Martin Povejšil potvrdil, že hovořit v souvislosti s novým systémem protiraketové obrany o konkrétních lokalitách je předčasné:

"Nové prostředky by měly či mohly být v budoucnu rozmístěny buď na moři nebo na zemi. Jasné je, že v této první fázi to budou prostředky na lodích."

Nový systém protiraketové obrany zatím prochází testováním. Je určen k ničení raket krátkého a středního doletu. V současnosti je umístěn na 15 amerických lodích.

Reakce na české politické scéně kopírovaly dosavadní postoj jednotlivých aktérů ke štítu. Levice vyslovila uspokojení, na pravici zaznívá zklamání. Předseda ODS Mirek Topolánek označil americké rozhodnutí za porušení podepsané smlouvy a za oslabení českého zakotvení v euroatlantických bezpečnostních strukturách. Podle šéfa sociálních demokratů Jiřího Paroubka se potvrdilo, že nejsou důvody pro budování štítu, předseda komunistů Vojtěch Filip označil americké rozhodnutí za signál omezení americké politiky síly:

Alexandr Vondra
"Spojené státy si uvědomily, že ten důvod, který tady byl v minulosti, již dávno pominul a občané České republiky si nepřejí tuto vojenskou základnu."

Ostře kritizoval změnu amerického postoje senátorský klub občanských demokratů, který ho označil za zpochybnění dohody o zajištění bezpečnosti evropských spojenců. Podle senátora a bývalého ministra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry Spojené státy zvolily diplomatickou cestu k řešení sporů s Ruskem a Iránem:

Barack Obama,  foto: ČTK
"Zdá se, že Obama vsadil skutečně na kartu jednání jednak s Ruskem a určitém dialogu s Iránem. Pokud ten dialog a spolupráce k něčemu dobrému povede, my si můžeme přiložit k zásluze, že jsme pomohli tou smlouvou vytvořit jakýsi klacek, který dotlačil ty zúčastněné k jednání, ale pokud jednání nepovedou k žádnému výsledku, tak si myslím, že to dobré není."

Otázkou podle Vondry je, zda Rusové budou nadšeni z nového konceptu. Původní systém počítal s asi deseti protiraketami.

"Když Rusko samo má těch tisíc útočných raket, tak těch deset obranných jeho bezpečnost nemůže nahlodat. Nový systém předpokládá možná stovky protiraket rozmístěných možná jiným způsobem než se původně počítalo v Polsku. Tady by to bylo asi na lodích."

Komentáře evropského tisku uvádí, že rozhodnutí Obamovy vlády představuje pro středoevropské státy jisté zklamání. Zároveň je to však výzva pro Evropu, že pro svou obranu musí dělat více a vystupovat rozhodněji.