Čeští politici vítají úspěch Macrona. Co přinese jeho volba Evropě?

Emmanuel Macron, foto: ČTK

Čeští politici vítají vítězství proevropského Emmanuela Macrona ve francouzských prezidentských volbách. Ziskem dvou třetin hlasů porazil svou soupeřku, krajně pravicovou političku Marine Le Penovou. Prezident Miloš Zeman mu zaslal blahopřejný telegram a pozval ho k návštěvě Česka. Podle politologů znamená vítězství Macrona větší tlak na Česko ohledně členství v EU.

Emmanuel Macron,  foto: ČTK
Radost nad vítězstvím Macrona vyjádřil při pietním aktu na pražském Vítkově i předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). "Je to člověk, který je sice mladý, ale je čitelný. Víme, že je velkým zastáncem evropské integrace,"řekl médiím. "Teď půjde o to, aby respektoval stanoviska jednotlivých vlád a zemí a přispíval k tomu, abychom v Evropě hledali konsenzus. Jak říkám, mám z toho radost, protože ta druhá varianta, ta by byla špatná," doplnil.

Výsledek francouzských voleb přivítali i další čeští politici, i když někteří s výhradami. "Prohra M. Le Penové je dobrou zprávou. Ale jásat nad výhrou E. Macrona můžeme jen těžko. Na krizi EU nenabízí žádné dobré řešení," napsal například na twitteru předseda ODS Petr Fiala.

Vítězství Macrona znamená větší tlak na Česko ohledně členství v EU

Foto: ČTK
Podle politologa z Univerzity Palackého v Olomouci Dana Marka by vítězství Marine Le Penové znamenalo pro EU další krizi. "Víme, že Le Penová chtěla vztyčovat obchodní bariéry, což je jednoznačně proti zájmům České republiky, která patří mezi země, které jsou jedny z nejvíce závislých na obchodu v rámci jednotného trhu,"řekl Marek. Macronův program obsahuje poměrně zásadní reformu, kdy eurozóna se má stát jakýmsi srdcem Evropy. Marek poznamenal, že země, které nebudou její součástí, budou pod mnohem větším tlakem, aby do ní vstoupily. Jinak by jejich vliv v EU mohl výrazně poklesnout.

V části svého programu věnované budoucnosti EU Macron zmiňuje reformu evropské měnové unie, ale především posílení sociálního rozměru EU. "Prosazení těchto reforem v EU by mohlo být politicky komplikované, protože se jeho evropští partneři budou možná chtít soustředit na vlastní priority, jako je migrace či bezpečnost," upozornil analytik bruselského Střediska evropské politiky (EPC) Robin Huguenot-Noël. Přesto podle něj ale nakonec Macronovi další prounijní vlády v bloku nejspíš alespoň částečně vyhoví. I když třeba jen proto, aby odvrátily jinak nevyhnutelný obrat Francie do "evropského protisměru".

Francouzi v Česku dali hlas Macronovi

Foto: ČTK
Většina Francouzů, kteří ve druhém kole francouzských prezidentských voleb volili v Česku, dala hlas Emmanuelu Macronovi. Francouzské velvyslanectví na webu uvedlo, že liberál Macron obdržel 1146 hlasů a jeho soupeřka Marine Le Penová 136 hlasů. V prvním kole Macrona podpořilo přes 500 lidí. V Česku je asi 4000 Francouzů včetně dětí.

Čechům v Paříži tip na vítěze voleb vyšel

Češi, kteří pracují nebo studují v Paříži, měli ohledně prezidentských voleb ve Francii jasno: v rozhodujícím druhém kole v neděli vyhraje centrista Emmanuel Macron. Varianta, že by uspěla nacionalistka Le Penová byla podle nich velmi nepravděpodobná.

Krajané se scházejí každý první čtvrtek v měsíci v některé z pařížských hospod. Tentokrát to bylo v Le Bercail, ve východní pařížské čtvrti. Všichni se znají přes skupinu Petite Prague (Malá Praha) na internetové sociální síti facebook, přes níž si poskytují rady a doporučení. Le Penové podle českých krajanů uškodil středeční televizní duel, ve kterém na preciznějšího Emmanuela Macrona nestačila ve vědomostech zejména o ekonomice.