Čeští vědci uspořádali další protest

vrazda_ceske_vedy.jpg

Protestům českých vědců proti snížení základního rozpočtu Akademie věd jsme se v našem vysílání už několikrát věnovali. Výrazným počinem bylo například oběšení figuríny znázorňující českého vědce při happeningu „Vražda české vědy“.

Vědci na své problémy upozorňovat nepřestávají a při organizaci úterní demonstrace s názvem "Budoucnost není na prodej" se spojily iniciativy Věda žije!, Za Česko kulturní a Petiční výbor Za odpovědnou reformu. Podle svých slov protestují proti údajné nekoncepční a netransparentní státní politice v oblasti vědy, kultury a vzdělávání.

Jednu z velkých akcí pořádala iniciativa Věda žije! v srpnu. Co se od té doby změnilo a proč zorganizovali další akci, přiblížil Martin Krummholz z Ústavu dějin umění AV.

"Od té doby jsme vlastně organizovali řadu menších akcí, které měly tentýž cíl - upozorňovat na situaci, ke které došlo, za niž je zodpovědná vládní rada pro vývoj, výzkum a inovace. Ta se tento týden schází znovu, v nezměněné sestavě, s nezměněnými kompetencemi atd. Čili z našeho úhlu pohledu se na té situaci za ten měsíc a něco v podstatě příliš nezměnilo."

Rada pro výzkum, experimentální vývoj a inovace podle iniciativy Věda žije! jedná netransparentně a sporným bodem je prý i její personální obsazení.

Martin Krummholz pokračuje:

"My jsme se shodli s několika dalšími iniciativami, že za těmi našimi problémy, které jsou v různých oblastech kulturního a společenského života nacházíme společné jmenovatele. Proto jsme se rozhodli tou úterní demonstrací tyto společné jmenovatele deklarovat a zároveň vyjádřit odhodlání, že chceme něco s tou situací dělat a žádáme politickou reprezentaci země, aby skutečně řešila tyto otázky zodpovědně a tak, jak máme právo od nich požadovat."

Plánujete i nějaké další akce?

"Jak jsme již deklarovali po tom našem prvním happeningu v červenci, že pokud nepominou příčiny, které nás donutily k tomu, že vystupujeme jak vystupujeme, tak v naší činnosti nepolevíme. Naopak se budeme snažit spojit naše úsilí s dalšími iniciativami z oblasti vědy, vzdělanosti a veřejného prostoru."