Čeští vědci vymysleli rychlou metodu, jak zjistit v těle mořských živočichů toxiny
Česká věda uspěla na mezinárodním poli. Tým doktorandů z Vysoké školy chemicko technologické vymyslel rychlou metodu, jak zjistit, jestli v tělech mořských živočichů a ryb zůstávají toxické látky po havárii ropy v Mexickém zálivu. Jde o světově unikátní metodu. Umožní totiž zjistit tyto látky podstatně rychleji než dříve. Členkou týmu je Lucie Drábová.
Aby si to laik dokázal představit, přijdete k mořskému živočichu, co s ním děláte?
"Mě se na stůl dostanou třeba zmražené krevetky. Já je oloupu, abych z nich měla maso, které se rozemele. Část se odebere a dá se do plastové nádobky, přidá se k ní rozpouštědlo a po danou dobu se tou nádobkou třepe, aby se látky, co jsou obsažené v krevetě, dostaly do toho organického rozpouštědla."
Jaký je rozdíl v nové metodě a v metodě, která se používala dosud?"Původní metody vypadaly tak, že se třeba osm hodin vařila pod zpětným chladičem krevetka v nějaké patroně, takže ta extrakce byla opravdu dlouhá, zatímco to třepání do rozpouštědla trvá třeba jednu minutu."
Už jste svoji metodu někde aplikovali?"Bohužel k nám se kontaminované vzorky z Mexického zálivu, na základě čehož byla tato metoda zaslána do Ameriky, nedostaly. Ale už jsme tu měli některé jiné kontaminované vzorky."
Jak hodnotí zahraniční média nebo věda tento objev?
"Ta metoda je velice ceněná, protože my jsme dokázali zkrátit čas přípravy vzorku z několika dnů na řády hodin. To znamená, když já dostanu krevetku na stůl, až do doby, než dostanu výsledek, tak je to pro jeden vzorek dvě tři hodiny. Tato metoda se zatím testuje na různých pracovištích v Americe a v Evropě, jestli opravdu funguje pro dané mušle nebo mořské plody a ryby. Pokud projde tímto testem, bude používána v mezinárodních laboratořích jako metoda pro stanovení polyaromátů v mořských plodech a rybách."