ČEZko na střeše

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Policie v pondělí opět sundávala ekologické aktivisty ze střechy Úřadu vlády v době, kdy kabinet zasedal. Minule protestovali proti snahám o prolomení těžebních limitů hnědého uhlí v severních Čechách. Co je motivovalo tentokrát?

Foto: ČTK
Ekologičtí aktivisté z organizace Greenpeace protestovali proti způsobu, jakým chce se souhlasem úřadů polostátní ČEZ rekonstruovat elektrárnu Prunéřov II. Tak to alespoň vysvětlila Lucie Jakešová z organizace Greenpeace:

"My jsme touto nenásilnou přímou akcí chtěli poukázat na roli, kterou sehrál v celé kauze Prunéřov a polovičaté obnovy největšího zdroje znečištění v České republice premiér Jan Fischer tím, že v podstatě odňal ministerstvo životního prostředí Straně zelených a jmenoval ministra zemědělství Jakuba Šebestu, a pak na ministerstvu došlo ještě k rošádě a ministryni se stala Rut Bízková, bývalá mluvčí hnědouhelných elektráren ČEZ."

Foto: ČTK
Na prosklenou střechu tiskového centra aktivisté stihli vyvěsit transparent "Vítejte v ČEZké republice", na vyvěšení vlajky s logem ČEZ už nedostali čas. Policisté v maskách transparent strhli a asi po půl hodině aktivisty přiměli, aby slezli. Premiér Jan Fischer a ministři Eduard Janota, Jakub Šebesta a Martin Pecina, kterým lidé z Greenpeace v době tiskové konference po zasedání kabinetu protestovali nad hlavami, si jich nevšímali. Jak později řekl jeden z dočasných obyvatel střechy úřadu vlády, vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace Jan Rovenský, policisté je zadrželi, převezli na místní oddělení policie, kde strávili zhruba šest hodin a poté byli propuštěni.

Foto: ČTK
K cestě na střechu budovy vlády použili aktivisté Greenpeace automobil s plošinou, stejně jako loni v říjnu, kdy protestovali proti snahám prolomit těžební limity hnědého uhlí. Následně došlo ke zpřísnění bezpečnostních opatření kolem Úřadu vlády, přesto se v pondělí ekologickým aktivistům podařil stejný kousek. Ředitel policejního Útvaru pro ochranu ústavních činitelů František Snopek potvrdil, že konkrétní opatření už policie chystá:

"Tohle samozřejmě je v rámci našich zákonných norem a my můžeme reagovat jenom tak, jak nám dovoluje zákon. Nicméně jsme připraveni na to tak, abychom to v co nejkratší době zlikvidovali, ale hlavně zajistili bezpečnost Úřadu vlády, což je."

Foto: ČTK
Ministr vnitra Martin Pecina přiznal, že zřejmě je na vině trochu i on sám, ale teď zřejmě dojde ke zpřísnění bezpečnostních opatření:

"Je vidět, že jsme, a je to z velké části má vina, podcenili obranu Úřadu vlády. Já jsem byl proti tomu, aby se úplně zastavila doprava v ulici sousedící s Úřadem vlády, ale pravděpodobně to bude nezbytné, protože jestli tohle budou různé skupiny vyvádět, tak je to samozřejmě věc nepřípustná. Úřad vlády bránit s tím, že dva metry od jeho zdí je veřejná komunikace a jezdí po ní běžně auta, je velmi obtížné."

Dopady případného uzavření nábřeží Edvarda Beneše na pražskou dopravu nechtěl pražský policejní mluvčí Tomáš Hulan komentovat. Nejdříve by podle něj musely zainteresované strany, tedy policie, magistrát nebo Technická správa komunikací, vypracovat analýzu všech aspektů tohoto kroku.