Aktivisté Greenpeace obsadili komín Elektrárny Prunéřov II

Foto: ČTK

Aktivisté Greenpeace obsadili na dva dny třísetmetrový komín Elektrárny Prunéřov II. Protestovali tak proti globálnímu znečišťování Země skleníkovými plyny.

Foto: ČTK
Na komín původně vylezlo 11 aktivistů Greenpeace z několika zemí. Pět z nich se ve čtvrtek večer vrátilo, kvůli kapacitě stanu na bivakování. Proč zvolili právě komín Elektrárny Prunéřov? Ta podle Greenpeace vypouští nejvíce kysličníku uhličitého v zemi. Protest souvisí i s mezinárodním dvoutýdenním vyjednáváním o klimatu v indonéském Bali, říká jejich mluvčí Jan Piňos.

Foto: ČTK
"Reagujeme na významnou politickou a klimatickou akci, proto jsme na komíně teď. Je tu skutečně extrémní počasí, je tam silný vítr."

Kvůli větru museli aktivisté slézt o 80 metrů níž. Vítr zabránil i záměru rozvinout na komíně obří transparent s nápisem STOP CO2.

Elektrárna patří společnosti ČEZ. Její současný stav a také budoucnost popsal mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský.

"Prunéřovská elektrárna skutečně patří k nejstarším hnědouhelným elektrárnám u nás a patří taky mezi energetické zdroje, které u nás vyprodukují nejvíce oxidu uhličitého na jednotku výkonu. Konkrétně se jedná o zhruba 1 gram CO2 na jednu kilowathodinu. Chtěl bych ale říct, že část té elektrárny se bude zhruba za 8 let zavírat a druhá část modernizovat."

Ekologové chtějí politiky přesvědčit, aby nejpozději do roku 2009 nahradili Kjótský protokol novou dohodou se zapojením Číny a Indie. Do roku 2030 požadují u ekonomicky rozvinutých zemí snížení emisí skleníkových plynů o třetinu. Podle aktivistů se podařilo splnit část cílů, které si dali.

Foto: ČTK
Upozornili na problém veřejnost a vytvořili komunikační most s kolegy na Bali. Tam v neděli na jednání o klimatu odlétá ministr životního prostředí Martin Bursík. Ten s protestem Greenpeace souhlasí.

Foto: ČTK
"Já s tím obsahem sdělení, které Greenpeace tímto způsobem vzkazuje, souhlasím. Je to v linii s tím, co ministerstvo životního prostředí prosazuje. A ta forma odpovídá tomu, co Greenpeace umí. Mě obecně je lezení sympatické. Vylézt na komín a být tam pár dnů není žádná legrace. Znamená to, že do toho něco investují a upozorní na to, čili splňuje to účel."

Společnost ČEZ tvrdí, že její hnědouhelné elektrárny se řadí k nejšetrnějším k životnímu prostředí ze států bývalého východního bloku. Mluvčí ČEZu pro Severní Čechy Soňa Hendrychová upozornila, že všechny elektrárny byly v 90tých letech odsířeny.

"Prunéřov rozhodně nepatří mezi největší znečišťovatele ovzduší. V roce 2015 či 2016 jedna z elektráren - elektrárna Prunéřov I - ukončí svoji činnost, tím pádem se sníží emise CO2 až o 50 procent."

Ochranka ani policie proti demonstrantům nezasáhla. Dohodla se s nimi na klidném protestu.