Ministerstvo životního prostředí si posvítí na znečišťovatele ovzduší

Pavel Drobil, foto: ČTK

Ministerstvo životního prostředí zveřejnilo své priority. Jeho nový vládce Pavel Drobil bude podporovat používání environmentálních technologií a inovací, zejména pak uplatňování ekologických výrobků při veřejných zakázkách. Místopředseda ODS také hodlá podporovat budování dopravní infrastruktury a vyvézt tím tranzitní dopravu z center pomocí obchvatů.

O novém ministru životního prostředí Pavlu Drobilovi se před zahájením koaličních jednání hovořilo jako o vážném kandidátovi na post ministra průmyslu a obchodu. Ostatně jeho slova o připravenosti dýchat za český průmysl už mu několik oponentů lidově řečeno řádně omlátilo o hlavu. Jedním z jeho kritiků byl i programový ředitel hnutí Duha Vojtěch Kotecký, který ovšem chce novému šéfovi resortu životního prostředí dát čas, aby ukázal, co v něm je.

"Museli jsme počítat s tím, že ministerstvo dřív nebo později převezme člověk, který není zrovna ekologický expert, ale kariérní politik. Pavel Drobil je prvním takovým od Jiřího Skalického na konci devadesátých let. Jde o to, aby se obklopil kvalitními odborníky a připravil se na to, že bude pod brutálním tlakem různých lobby a aby ukázal, že jim nepůjde na ruku a bude chránit životní prostředí pro každého z nás."

Rút Bízková a Pavel Drobil,  foto: ČTK
Pavel Drobil prohlásil, že agendu ministerstva je potřeba především odideologizovat.

"Mám za to, že problematika ministerstva životního prostředí a jeho kompetence, horizontálně zasahující v podstatě do všech oborů, byla v minulém období pojímána velmi ideologicky. Nebylo tady proto, aby chránilo prostředí pro život, ale aby vyjmulo pravomoci ministerstva z nějakého reálného běhu věcí v této společnosti i v přírodě. Odrazem toho je například dění v Národním parku Šumava."

Hlavní prioritou ministerstva životního prostředí bude řešení otázky ovzduší, které se především v Moravskoslezském kraji nachází ve velmi neutěšeném stavu. Drobil chce v tomto směru ulevit malým a středním firmám, naopak nekompromisně postihovat bude především velké znečišťovatele ovzduší.

Foto: Evropská komise
"Je rozdíl mezi stanovování pravidel, která pomáhají, a těmi, která nemístným způsobem zasahují do drobného podnikání. Máme analýzu, podle níž tři procenta podniků vyprodukovalo osmdesát procent celkového znečištění. My chceme regulovat velké znečišťovatele a neobtěžovat živnostníky a malé a střední podnikatele."

Dva Drobilovi náměstci - Rút Bízková a Ivo Hlaváč - pracovali pro společnost ČEZ. Podle nového ministra životního prostředí to však na chod jeho resortu nebude mít vliv.

"Předpokládám, že ČEZ nebude mít vliv vůbec žádný. Pan Hlaváč pracoval rok v ČEZu a mnoho let je státním úředníkem. Tudíž je to člověk sloužící České republice a ne ČEZu."