Chalupa: Deficit Zelené úsporám je několikamiliardový

Loni na podzim jsme vás informovali, že ekologický dotační program ministerstva životního prostředí Zelená úsporám se musí na krátkou dobu uzavřít. Důvodem měla být celková revize žádostí. Nyní přichází informace, že uzavřen bude zřejmě po celý letošní rok.

Program Zelená úsporám byl zahájen v dubnu 2009 a je určen na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie v obytných domech. Podpora se poskytuje formou nenárokové dotace. Program je financován z příjmů z prodeje emisních jednotek, které byly dosud prodány ve smluvní ceně 19 a půl miliardy korun. Jak vyplývá z aktuálních informací serveru Aktuálně.cz, program Zelená úsporám zůstane pro letošní rok novým žádostem uzavřen. Serveru to sdělil důvěryhodný zdroj ze Státního fondu životního prostředí, který program administruje.

Ministerstvo životního prostředí ale tvrdí, že informace o uzavření programu jsou v současné době předčasné. Ministr Tomáš Chalupa uvedl:

"Já v tuto chvíli opravdu nemohu říct, jak dlouho bude ten program uzavřen. Platí zkrátka sdělení, které je velmi jednoduché. Nejdřív musíme vyřídit žádosti, které už byly podané a na které jsou v tuhle peníze, ale z nichž některé chybí, to je pravda. Já neumím v tuhle chvíli říct, jaká konkrétní suma to je, protože ještě stále není několik tisíc žádostí vyhodnoceno. Ne z hlediska toho, o kolik požádali, ale z hlediska toho, jestli splňují podmínky. teprve potom budeme vědět, jaký je reálný deficit. Pravdou je, že ten deficit je několikamiliardový."

Tomáš Chalupa
Příjem žádostí byl zastaven loni v říjnu. Původně ministerstvo plánovalo, že přestávka potrvá do konce ledna. Nyní na začátku února ministr uvádí, že zbytek podaných žádostí bude vyhodnocen až za několik týdnů.

"Kolik je reálný převis poptávky, budeme vědět až v horizontu tří čtyř týdnů po vyhodnocení těch žádostí, a taky rozhodnutí o tom, jak s těmi žádostmi bude nakládáno. zda dojde ke krácení a jak velkému."

Podle serveru Aktuálne.cz, který odkazuje na zdroj ze Státního fondu životního prostředí ale zatím není jasné, zda program bude obnoven alespoň v příštím roce.

Bývalý ministr životního prostředí Pavel Drobil v polovině prosince potvrdil, že ve Státním fondu životního prostředí chybí až pět miliard korun na zaplacení všech žádostí, které byly v programu podány. Ministerstvo nyní připouští, že částka může být mnohem vyšší. Zdroj Aktuálně.cz z fondu odhadl, že v rozpočtu programu bude chybět sedm až osm miliard korun. Jedná se o rozdíl mezi skutečnými prostředky, které stát na program má a poptávkou.

Podle minsitra Tomáše Chalupy bohužel žádné z řešení, která se nabízejí, nebude ideální.

"Já jsem už řekl v některých sdělovacíh prostředcích, že budeme hledat řešení, které nebude bohužel v této situaci ideální, takové není, ale řešení, které bude co nejvíce spravedlivé, a bohužel bude taky trošku nepopulární."

V programu Zelená úsporám je nyní evidováno přibližně 75.000 majitelů domů. Naposledy fond schválil v září a v listopadu na 20.000 žádostí za 5,7 miliard korun. Tyto žádosti fond vyplatí ještě v původní výši.