Chceme celkově posílit pozici naší země v unii, říká Cyril Svoboda

Cyril Svoboda nad textem evropské ústavy, foto: ČTK

V Bruselu začalo jednání o historicky první ústavě Evropské unie. Nejvyšší představitelé pětadvaceti zemí mají před sebou náročný úkol: dospět k finálnímu textu evropské ústavy - základního dokumentu, podle kterého bude rozšířená unie žít. Pokračuje Vilém Faltýnek.

Cyril Svoboda nad textem evropské ústavy, foto: ČTK
Návrh ústavy připravil Konvent a s naprostou většinou návrhu se všechny státy ztotožňují. Zbývá ale malá asi pětiprocentní část, kvůli které mohou vyjednávání ztroskotat. Jde hlavně o budoucí fungování unijních institucí. Stejně jako před třemi lety v Nice je totiž na stole velmi citlivá otázka vlivu na rozhodování v Radě Evropské unie. "Pokud by šlo pouze o to hlasování, o smlouvu z Nice, tak samozřejmě to bychom vzali, to ano. A pokud by šlo o dvojí většinu, chceme, aby tam byla tzv. parita, aby při sčítání počtu států a počtu obyvatel nebyly zvýhodněny velké státy, které mají více obyvatel, zkrátka aby stejnou pozici měly malé země stejně jako velké,"říká z Bruselu ministr zahraničí Cyril Svoboda.

O tom, jak by měl Špidlův tým v pátek a v sobotu v Bruselu postupovat, hlasovali ještě v pátek ráno poslanci. Opoziční ODS se nakonec nepodařilo prosadit usnesení, které by vládě dávalo pro jednání o Evropské ústavě přesnější instrukce. Poslanci pouze vzali na vědomí informace, které od kabinetu před jeho odjezdem do Bruselu dostali.

Předseda Evropské komise Romano Prodi (vlevo) a italský premiér Silvio Berlusconi na tiskové konferenci v předvečer summitu o ústavě Evropské unie 11. prosince v Bruselu, foto: ČTK
"Už se vnitřně smířili s tím, že tam neuhrají vlastně nic a že to podepíší," varuje Jan Zahradil z ODS. Vládní koalice se domnívá, že česká degelace má mít volné ruce. "Není dobré, aby na závěrečná jednání mezivládní konference byl mandát takto zúžen," vysvětluje unionista Pavel Svoboda. Ministr zahraničí Cyril Svoboda ujišťuje, že jde především o posílení české pozice: "Nám jde o celkový výsledek, nikoli o jednu položku, za kterou chceme krvácet. Důležité je, abychom celkově měli silnou pozici, ne jen v některé z oblastí, ale ve všech. Chceme rovný přístup k různým evropským institucím, chceme, aby i malé země měly možnost dostat se rotací do vedení Evropské unie. Zkrátka sledujeme celkový záměr posílení pozice České republiky."