Lídři EU se hladce dohodli na společném stanovisku k Brexitu

Bohuslav Sobotka, foto: ČTK

Lídři 27 zemí Evropské unie se na summitu v Bruselu bleskově dohodli na společných východiscích pro vyjednování o vystoupení Velké Británie z EU. Podle předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera diskuse trvala jen 15 minut, ČTK s odvoláním na nejmenovaný diplomatický zdroj uvedla, že debata byla za všeobecného souhlasu ukončena během jedné minuty.

Bohuslav Sobotka,  foto: ČTK
Jak ještě před odletem do Bruselu sdělil novinářům český premiér Bohuslav Sobotka, z pohledu České republiky je zásadní zabezpečení práv občanů EU, žijících na území Spojeného království. Dále česká vláda požaduje, aby Británie plnila své finanční závazky vůči EU až do roku 2020, tedy do konce nynějšího rozpočtového období.

Pokud by Británie přestala platit příspěvky do společného evropského rozpočtu dříve, došlo by ke krácení dotačních fondů a Česká republika by nedostala všechny přislíbené finanční prostředky. "My máme ty programy, výzvy, dimenzovány na určitý objem finančních prostředků a neradi bychom se dostali do situace, kdy budeme muset peníze v evropských fondech krátit," řekl Sobotka.

Premiér Sobotka také potvrdil, že ČR má zájem stát se novým sídlem Evropského bankovního úřadu (EBA), který dosud úřaduje v Londýně. O druhou instituci, Úřad pro léčiva, má kromě jiných zájem Slovensko. Česká a slovenská vláda se již dohodly na reciproční podpoře v této otázce.

Tento summit k brexitu je prvním oficiálním setkáním v tomto formátu, kdy zasedá 27 zemí unie bez Británie. Na základě dnes schválených vodítek vypracuje Evropská komise návrh konkrétních směrnic pro vyjednávací tým EU vedený bývalým eurokomisařem Michelem Barnierem. Tyto směrnice by měli 22. května schválit ministři zodpovědní za unijní problematiku. Barnier očekává, že samotná vyjednávání začnou až v polovině června po předčasných parlamentních volbách v Británii.