Chebsko zasáhlo zemětřesení o síle 4 stupňů Richterovy stupnice

seismograf.jpg

Chebsko zasáhlo další zemětřesení, nyní o síle čtyř stupňů Richterovy stupnice. Otřesy byly výrazně znát už v noci na pátek, ještě silnější chvění stanice zaznamenaly během pátečního dopoledne. Jde o nejsilnější otřesy v Česku od přelomu let 1985/1986, kdy zemětřesení dosáhlo síly 4,8 stupně Richterovy škály.

Odhady seizmologů se naplnily, zemětřesné roje pokračují. Země se pod obcí Nový Kostel na Chebsku otřásla už v pondělí silou dvou stupňů, o den později intenzita dosáhla ještě o půl stupně více. Další zemětřesení pocítili lidé v noci na pátek a doprovázelo ho dunění. Tentokrát se ale jednalo o daleko silnější otřesy, potvrdil vědecký pracovník geofyzikálního Ústavu akademie věd České republiky Josef Horálek.

"Dva nejsilnější jevy se vyskytly ve 2 hodiny 39 minut o síle Richterovy škály 3,4 a v 5 hodin 22 minut o síle 3,5 stupně. Zatím se jedná o dva nejsilnější otřesy od roku 1986. Otřesy byly silně pocítěny asi do vzdálenosti 20 kilometrů od epicentra."

Nebyly to však otřesy poslední, další přišel v pátek kolem desáté hodiny a měl už sílu 4 stupně. Jak řekl Josef Horálek, otřes byl cítit dokonce i v Praze. Informoval proto starosty obcí v okolí Nového Kostela, že by lidé měli dbát na svoji bezpečnost. Otřesy zaznamenaly měřící stanice po celé republice včetně Ostravy, která je vzdálená několik set kilometrů. Jestli jde o vrchol zemětřesného roje, si ale seizmologové netroufají odhadovat. Někdy zemětřesný roj po několika dnech ustoupí, někdy trvaly otřesy i několik měsíců.

"Tzv. zemětřesné roje jsou typické především pro postvulkanické oblasti. Jsou známé od 16. století a výzkumu těchto rojů se věnovali už naši předkové na přelomu 19. a 20. století."

V posledních letech se nejsilnější zemětřesení, při kterém už praskaly zdi a třásly se sklenice ve skříních, vyskytlo v oblasti Chebska a Sokolovska na přelomu let 1985 a 1986. Tehdy síla otřesů dosáhla 4,7 stupně. Oblast okolo vesnice Nový Kostel na Chebsku je seizmicky aktivní a jak řekl už dříve pro Radio Praha Josef Horálek, drobné otřesy se tu vyskytují zcela běžně.

"Většina jevů je zaznamenávaná pouze přístroji. Čas od času s periodou řekněme deseti let, se objevují zemětřesné roje, které lidé cítí. Velký zemětřesný roj v té oblasti byl na přelomu let 1985 - 86 a inicioval výzkum jak ze strany tehdejšího Československa, tak Německa. V současné době tam pracuje celkem 13 permanentních seizmických stanic. Informace o seizmické aktivitě se přenášejí po internetu do datových center. Kromě toho se monitoruje produkce kysličníku uhličitého na čtyřech lokalitách a v pravidelných půlročních kampaních se měří pohyby jednotlivých bloků."

Podle seizmologů by na Chebsku otřesy neměly přesáhnout hranici pěti stupňů. Energie se zde uvolňuje postupně v malých otřesech, ne jako na tektonických zlomech jednorázově. Další oblastí v Česku, kde se může projevit zemětřesení s velkou intenzitou, je hronovsko-poříčský zlom v severovýchodních Čechách. Silný otřes s hodnotou sedmi stupňů zde zaznamenali naposledy v roce 1901. Menší zemětřesení se v minulosti zřídka vyskytovala také v Českém lese a ve Slezsku.