Co jsme zažili, je nesdělitelné!

Foto: CTK

Veteráni ze všech možných válek se v neděli setkali na různých místech České republiky. Slavil se totiž den veteránů. Například v průvodu v centru Rokycan bylo vidět vojáky, kteří bojovali ve Vietnamu, Koreji, Perském zálivu či Bosně, ale i vojáky z 2. světové války. Příspěvek o lidech, kteří zažili hrůzy válek připravil Mikuláš Kroupa.

Foto: CTK
"Celou noc se postupovalo a mě bylo divné, že Němci nekladou žádný odpor.Když jsme se dostali do Machnovky, pěchota přešla takovou planinu, náhle průzkum zjistil, že nedaleko od nás v lese jsou zakopaný Němci. Když se rozednívalo, Němci zaútočili.Vyrojila se pěchota, obrněné transportéry nebo tanky, to už si nepamatuji, protože se dalo všechno na útěk přes Machnovku. Když jsem se vrátil do obce, dozvěděl jsem se smutnou zprávu, že četař Kohout z Ostravy, nevím co dělal na dvorku, kam spadla mina a utrhla mu nohu, vzal pistoli a zastřelil se. Němci na nás spustili dělostřeleckou palbu. Byl tam velký masakr."

Plukovník ve výslužbě Vasil Timkovič, kterému je dnes téměř devadesát let, velel během 2. světové války v Karpatsko - dukelských operacích spojovacímu družstvu. Je to jeden z mála pamětníků, který prošel po boku generála Svobody celou východní frontu až do Olomouce. Účastnil se i jedné z nejslavnějších bitev u Biele Cierkve. Podle něj lidé, kteří zažili opravdovou válku, nemohou sdělit, pocity a hrůzy, které prožili. Snad právě proto se tito pamětníci pravidelně scházejí, aby si připomněli své přátele, kteří zahynuli na frontě. Na jejich shromáždění jsem potkal i náměstkyni ministra obrany Jaroslavu Přibylovou.

"Tito lidé, veteráni z 2. světové války a dokonce i z 1. světové války jsou pro mě legendami, lidmi ohromně zajímavými, a především pokladnicemi. Pokladnicemi nejen bližších historických faktů, ale i ohromných lidských zkušeností. O to je člověk bohatší, když s nimi může mluvit."

Lidem, kteří ve jménu svobody a vlasti nasadili své životy, patří především úcta. Povinností mladé generace je udržet a pochopit odkaz, který nám zde tito vojáci zanechávají. Tedy láska ke svobodě, zdůraznila náměstkyně ministra obrany Jaroslava Přibylová. Během dne veteránů přišly toto uznání vyjádřit tisíce lidí například právě v Rokycanech.