Co nám Evropská unie nevezme?

Utopenec

Vstup ČR do Evropské unie se blíží. Proto vás budeme v následujících týdnech informovat o tom, co všechno se se vstupem do unie změní a co zůstane stejné. Dozvíte se např. jaká budou nová pravidla na státních hranicích, jaký bude nový režim při zaměstnávání cizinců v ČR, ale i to, co vše se změní v Česku a jaké výjimky se podařilo vyjednat. Pravidla, která platí v Evropské unii, musí Češi přijmout, ať se jim to líbí nebo ne. Snad nejsledovanější diskuse se vedly kolem tradičních českých produktů například v potravinářství. Zachránili Češi tradiční slivovici, olomoucké tvarůžky nebo třeba typický guláš s knedlíky?

Chtěli byste si v typicky české hospodě dát k pivu například tradiční olomoucké tvarůžky a zapít poněkud nevábný zápach slivovicí? Evropská unie řekla: Nic vám nebereme, jen musíte dodržet naše hygienické podmínky a smíte výrobek pojmenovat tak, aby nebyl zákazník oklamán.

"Byla diskuse o tom, jak Česká republika vyrábí slivovici. Jsou dva způsoby. Jeden je tradiční, který používá většina domácích producentů, a to pálení. Druhý způsob je přidávání lihu do ovocného destilátu. A o to šlo. Tento způsob se musí označit jinak, protože v EU je pouze slivovice vyrobená tradičním způsobem - pálením. V tom smyslu musela ČR žádat o výjimku."

Tisková mluvčí delegace Evropské komise Katerina von Schnurbein vysvětluje, že Češi nemuseli během vyjednávání vést boj o záchranu svých tradičních produktů, naopak Evropská unie stojí o země, které do společenství přinesou svojí originalitu.

"Když EU vydává nějakou rámcovou směrnici, jako například, že rohlíky musí být prodávány hygienicky, tak z toho potom si ČR vytvoří vlastní zákon, jak přesně to má být. Tady zvolila způsob zabalení. Lidé z toho nejsou šťastní, ale není to tak, že EU řekla, že to musíte zabalit. Ta řekla jen, že to musíte hygienicky prodávat."

Utopenec
A tak i nadále zůstává, že si můžete bez problému v Čechách koupit jak olomoucké tvarůžky, slivovici, pivo, utopence - tedy nakládané špekáčky, tak mnoho dalších typicky českých pochutin pod stejným jménem a se stejnou chutí.

"Pro všechno, pro guláš, tvarůžky, slivovici, atd. dostala ČR výjimku. Nezruší se tady národní kultura. Česká republika zůstane Českou republikou a to je dobré, protože právě proto je zajímavá."

Podle vašeho přízvuku je poznat, že nejste Češka. Mohla byste říci, zda už jste ochutnávala například tvarůžky, utopence, guláš nebo slivovici?

"Samozřejmě. Nechci říci, že se jenom tím živím, ale občas si guláš nebo utopence v hospodě dám. Také ty tvarůžky jsem už měla. I když mi osobně příliš nechutnaly, musím říci."