Co přinese změna šéfa KSČM?

Vojtěch Filip a Miroslav Grebeníček, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Právě uplynul týden od chvíle, kdy Miroslava Grebeníčka vystřídal ve funkci předsedy Komunistické strany Čech a Moravy Vojtěch Filip. Co táto změna přinese? Může to být začátek nějakého přerodu komunistické strany? S těmito otázkami se Josef Kubeczka obrátil na komentátorku Lidových novin Petrušku Šustrovou.

Vojtěch Filip a Miroslav Grebeníček,  foto: ČTK
"Začátek přerodu této strany v žádném případě. Já jsem si zrovna včera prohlížela svazek, který vedla na Vojtěcha Filipa tajná policie, a tam je dosti podrobně popsáno, jak to byl nadšený soudruh v druhé polovině osmdesátých let a jak byl hrdý na to, že může spolupracovat s takovou institucí, jakou byla státní bezpečnost. Vojtěch Filip je člověk jednoznačně přesvědčený o tom, jak to bylo výborné za toho socialismu, jak on říká, nebo komunismu, jak říkáme my. Že by se ve straně něco změnilo, to si těžko umím představit. Pravda je, že se v komunistické straně už dlouho derou do popředí také jiné proudy, které reprezentuje například pan Jiří Dolejš a které jsou bližší levicové straně než takovému přežitku z dob komunismu. Po odstoupení Miroslava Grebeníčka, který měl takovou přísnější tvář, se teď Vojtěch Filip více usmívá a vypadá vstřícnější, ale to je jenom zdání. Touto výměnou se v té straně nemění nic."

Objevují se dohady, že Miroslav Grebeníček hájil linii, která už v KSČM neměla podporu, a proto z funkce předsedy strany odstoupil. Co o tom soudíte?

"Já si myslím, že Vojtěch Filip je v úplně stejné linii jako Miroslav Grebeníček, ale má takové přívětivější vystupování. Jsem přesvědčena, že Miroslav Grebeníček odstoupil z jiných důvodů. Miroslav Grebeníček je jedním ze symbolů té strany, které velká část společnosti tvrdě odmítá. Pro to, aby usnadnil soužití v nějaké koalici, ať už přímé, nepřímé, vyřčené, nevyřčené, po následujících volbách, Miroslav Grebeníček udělal místo člověku, který by mohl dělat lepší dojem. Je to, jestli se nemýlím, tak akorát na ten porod, že jo, tak devět měsíců..."

Hodně se spekuluje o tom, že by odchod Miroslava Grebeníčka z postu komunistického vůdce mohl být jednou z podmínek sociálních demokratů pro jisté sbližování obou stran, které by mohla završit případná povolební koalice. Považujete tento scénář za reálný?

Miroslav Grebeníček,  foto: ČTK
"Považuji ho za velmi reálný, pokud se nevzchopí občanští demokraté, protože způsob, jakým Jiří Paroubek své straně pomohl z bryndy, abych tak řekla, je překvapivý, a já se obávám, že ODS ani její politici ještě nenašli na ten Paroubkův hvězdný vzestup nějakou pádnou odpověď. A budou-li hledat pádnou odpověď, to znamená budou-li se snažit ještě víc křičet, ještě víc zastrašovat, ještě víc vyhrožovat, ještě víc nám den co den opakovat, že táto vláda škodí této zemi, tak se nedostanou nikam, že. Je na nich, aby teď, víc než půl roku před volbami, hledali nějaký způsob, jak oslovit ty lidi, které nyní oslovuje sociální demokracie."

Komunisté si od výměny předsedy slibují nejen postupné sbližování levicových stran, ale také zlepšení volebních výsledků. Myslíte si, že tento krok skutečně mohl výrazně ovlivnit elektorát?

"Myslím, že ne, protože preference komunistů v posledních měsících poklesly ve prospěch sociálních demokratů. Ukázalo se, že po Stanislavu Grossovi nabídl Jiří Paroubek, jako zralý, rozšafný muž, levicovým voličům lepší příležitost než KSČM, u které, pokud to nejsou skalní voliči, přece jen cítí jakousi zprofanovanost a jakýsi ten stín minulosti. Když jim tedy totéž nebo něco podobného, dejme tomu v demokratičtějším balení nabídne někdo jiný, tak na to rádi přistoupí. Stanislav Gross podle mého názoru reprezentoval člověka, který je nerozhodný, který neví, co se sebou. No a potom ty skandály a aféry... To už ho úplně dorazilo."

Pokuste se na závěr nahlédnou do křišťálové koule a odhadnout, jak dlouho se ještě budeme na parlamentní půdě setkávat s komunistickými zákonodárci?

"No, obávám se, my jsme oba starší lidé, že přinejmenším my dva až do smrti."