Předseda KSČM Miroslav Grebeníček chce odejít z vedení strany

Miroslav Grebeníček (listopad 2000), foto: ČTK
0:00
/
0:00

Předseda českých komunistů Miroslav Grebeníček končí. Signály o tom, že se hodlá vzdát vedení strany, se šířily už několik měsíců. A důvod? Grebeníček bez bližšího uspřesnění uvedl, že mu vadí "programová orientace strany". Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.

Miroslav Grebeníček (listopad 2000), foto: ČTK
Komunističtí vůdci dříve odcházeli většinou v případě úmrtí nebo revoluce. Teď už je všechno jinak. Po 12 letech se z čela KSČM rozhodl odejít Miroslav Grebeníček. Neshodne se prý s některými členy na tom, kam se má strana ubírat. Když třeba před pár měsíci místopředseda Jiří Dolejš navrhl, aby se komunisté omluvili za zločiny, které strana před rokem 1989 napáchala, Grebeníček to smetl ze stolu s tím, že je důležitější, co dělá KSČM pro občany nyní a v budoucnosti. Loni zase při oslavách událostí 17. listopadu 1989 přednesl takový projev, že poslanci a další hosté odcházeli ze sálu. Proč Grebeníček z čela strany odchází, zatím není úplně jasné. Jeho spolustraníci hovoří o únavě, ale i o tom, že cítil, že KSČM potřebuje změnu. Osmapadesátiletý Grebeníček razil mezi komunisty konzervativní směr. Jak uvedl politolog Bohumil Doležal, na jeho odchod tlačili především mladší kolegové.

Miroslav Grebeníček (duben 2005), foto: ČTK
"Reaguje na tendence, které zřejmě ve straně v poslední době sílí, aby se strana alespoň formálně nějak reformovala a v té souvislosti také distancovala od své minulosti. Tyto tendence prosazují lidé z vedení, kteří mají zájem na tom, aby se KSČM mohla případně také podílet na vládě a mohla zasednout v různých funkcích, které až dosud pro její strnulý postoj zůstávaly uzavřeny."

A kdo Grebeníčka nahradí? Nejvážnějším kandidátem je současný místopředseda strany Vojtěch Filip. Grebeníčkův konzervatismus bránil i sociálním demokratům v tom, aby s komunisty vyjednávali o povolební spolupráci. S tím by Filip neměl mít problémy. S ČSSD chce jednat a chce se především dohodnout.

"Pan Filip je odjakživa stranická dvojka. Že by to bylo předem naplánováno, o tom nepochybuji. Já totiž mám dojem, že pan Grebeníček zkouší tímto způsobem zlomit chuť svých kolegů ve špičce stany, aby alespoň nějakým vnějším způsobem se ta strana snažila zcivilizovat. Ta změna neznamená prakticky nic. Pan Filip je o něco uhlazenější a usměvavější Grebeníček."

Myslíte si, že by výměna v čele KSČM přinesla větší spolupráci s ČSSD?

"Sociální demokracie nutně potřebuje nějakého partnera na levici a neměl by to být takový partner, který ji bude tvrdě kompromitovat. Proto nepochybně by sociální demokracie přivítala, kdyby se KSČM alespoň na povrchu nějakým způsobem učelala a stala se trochu líbivější."

Jaký může být další vývoj, není jasné. Širší vedení strany může 1. října Grebeníčka vyzvat, aby zůstal. V širším vedení strany jsou totiž lidé z regionů, kteří Grebeníčka podporují a další sjezd je až v roce 2008. Podle europoslance Miloslava Ransdorfa už něco podobného Grebeníček udělal dříve. Nechal hlasovat o důvěře své osobě a vítězstvím pak posílil svůj vliv.