Komunisty dál povede odpůrce reforem Miroslav Grebeníček

Miroslav Grebeníček (vlevo) a Vojtěch Filip, foto: ČTK

Komunisty i v příštích čtyřech letech povede Miroslav Grebeníček. Na víkendovém sjezdu KSČM v Českých Budějovicích vyřadil zástupce reformního křídla ve straně Miloslava Ransdorfa. I noví místopředsedové strany patří ke konzervativcům a jejich volba potvrdila, že komunisté se reformovat nechtějí.

Miroslav Grebeníček  (vlevo) a Vojtěch Filip,  foto: ČTK
Miroslav Grebeníček stojí v čele strany už jedenáct let. KSČM se svou kritikou vlády získává stále větší podporu voličů, v současné době by ji volilo až dvacet procent lidí. Na ostré kritice vládní koalice postavil Grebeníček také své sobotní vítězství:

"Je hanebné, že do peněženek chudých sahají jak u nás, tak v celé Evropě vedle pravicových stran i socialisté a sociální demokraté. To, čeho jsme svědky, není nic jiného, než z řetězu sociálního státu utržený kapitalismus."

Největším konkurentem Miroslava Grebeníčka při volbách do čela strany byl další zástupce jejího konzervativního křídla a místopředseda sněmovny Vojtěch Filip. Toho nakonec Grebeníček porazil ve druhém kole rozdílem třiceti hlasů. Filip však svým výsledkem zklamán nebyl:

"Ten můj výsledek je poměrně dobrý a pro mne lichotivý. To, že jsem nevyhrál, neznamená, že končím se stranickou prací. Naopak, pustím se do nějaké práce, kterou mi svěří ústřední výbor strany."

Miroslav Grebeníček,  foto: ČTK
Filip byl nakonec zvolen jedním z místopředsedů. Ve vedení strany jsou kromě něj i další tři zastánci protireformního křídla Karel Klimša, František Toman a Václav Exner. Z původního vedení obhájil svůj místopředsednický post jediný "liberál" Jiří Dolejš. Miloslav Ransdorf, který podporoval například náš vstup do Evropské unie, po neúspěchu ve volbách na funkci předsedy z dalšího volebního klání odstoupil a hodlá se věnovat své kandidatuře do Evropského parlamentu. Podle místopředsedkyně občanských demokratů Miroslavy Němcové komunisté dokázali, že se odmítají reformovat:

"Myslím si, že to je potvrzením toho, že tato strana není demokratickou stranou, která může být brána jako partner pro kohokoli na politickém spektru."

Šéf ODS Mirek Topolánek se však obává, že část sociální demokracie by spolupráci s komunisty neodmítla:

"Celá řada vysoce postavených sociálních demokratů koketuje s myšlenkou zrušit bohumínské usnesení, a tím otevřeně, protože skrytě už kolaborují dávno, navázat spolupráci s komunisty. Já bych se toho velmi bál a pokládám to pro sociální demokracii v současné době za smrtící krok."

Jakoukoli spolupráci s komunisty naopak odmítá předseda lidovců Miroslav Kalousek, a to i kdyby se do čela KSČM dostali reformisté:

"Náš vztah není založen na jednotlivých osobách, ale na zásadním ideovém rozporu. Nezbývá než panu předsedovi popřát ke zvolení a komunistické straně k tomu, že má to, co chtěla."