Co trápí státní lesy?

0:00
/
0:00

Ve čtvrtek rezignoval na svou funkci dosavadní generální ředitel Lesů České republiky František Koníček. Den poté jej následovali všichni tři odborní ředitelé. Význam tohoto státního podniku nejlépe ilustruje fakt, že obhospodařuje více než polovinu všech lesů v zemi. Jeho roční obrat převyšuje 6 miliard korun, z nich jen loni vykázal zisk přes 400 milionů. A otázka peněz hýbe Lesy České republiky nejvíc.

František Koníček,  foto: ČTK
O lesnické práce na obrovské ploše se podnik nestará sám, ale najímá si soukromé firmy. Hodnota zakázek představuje oněch více než 6 miliard ročně. Zisk vzniká z těžby a prodeje dřeva. Před třemi lety ale Nejvyšší kontrolní úřad došel k závěru, že státní lesy prodávají dříví za nevýhodných podmínek a přicházejí o desítky milionů korun. Úřadu se také nelíbilo, že podnik, ačkoliv státní, uzavíral smlouvy bez výběrových řízení. Později Evropská komise zapochybovala, zda Lesy České republiky dodržují předpisy unie. Opakovaně měl pochybnosti i český antimonopolní úřad. Před rokem nařídil státním lesům striktně postupovat podle zákona o zadávání veřejných zakázek. I když pak Lesy zrušily staré smlouvy a vyhlásily tendry na nové, jejich výsledky jsou doteď předmětem pochybností a sporů.

"Lesy České republiky i nadále trvají na tom, že všechny kroky, které učinily, byly v souladu se zákonem," zopakoval ve čtvrtek mluvčí firmy Tomáš Vyšohlíd poté, co Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zmrazil výsledky loňských tendrů na lesní práce a zakázal uzavřít smlouvy na letošní rok. Ty kvůli sporům a odvolacím lhůtám nebyly uzavřeny ani šest týdnů po Novém roce.

"Tímto naším rozhodnutím usnadníme ten další proces tak, aby se daly vypsat nová výběrová řízení, která budou platit od začátku příštího roku. A letošní rok ať vyřeší v tom mimořádném režimu," komentoval rozhodnutí antimonopolního úřadu jeho šéf Martin Pecina. Narážel na fakt, že nouzový stav vyhlášený po kalamitě způsobené lednovým orkánem umožnil zadat firmám práci v mimořádném zkráceném režimu.

"V pondělí byly dokončeny podpisy smluv s jednotlivými smluvními partnery, kteří v této chvíli už provádějí odstraňování následků ničivého orkánu Kyrill," potvrdil mluvčí lesů Tomáš Vyšohlíd a dodal, že práce dojednané na nejbližší dobu tak mohou pokračovat nehledě na rozhodnutí úřadu.

Nové soutěže tak zřejmě budou směřovat opravdu až k příštímu roku. Jisté je, že už bez účasti generálního ředitele Františka Koníčka a třech odborných ředitelů podniku, kteří rezignovali záhy po něm.

Výběr nového vedení je úkolem ministra zemědělství Petra Gandaloviče, který problémy Lesů České republiky vidí jako výzvu: "Musím říci, že to je jeden z mých největších úkolů, abych situaci v lesích stabilizoval a aby byla vypsána výběrová řízení na střednědobé období a začal ten systém stabilně a dobře fungovat."

Jak nelehký úkol to je, naznačuje fakt, že Lesy České republiky přišly za tři roky už o čtyři generální ředitele a stejný počet osob se za tu dobu vystřídal i v čele ministerstva zemědělství.