Comedie Française oslaví v Praze Moliérovy narozeniny

Foto: www.eu2008.fr

Národní divadlo slibuje na úvod roku významnou kulturní událost. Společně s francouzským institutem pozvalo do Prahy nejslavnější francouzské divadlo, Comedie Française. V rámci oslav narození dramatika Moliéra uvede 14. a 15. ledna jednu jeho málo hranou komedii Směšné preciózky a soudobé italské drama La Festa.

Catherine Hiegel,  foto: ČTK
Oba večery se spojí z těchto dvou částí a 15. ledna, v den Moliérových narozenin, navíc Stavovské divadlo připojí narozeninový dodatek v režii Michala Dočekala. Comedie Française je jediné repertoárové divadlo ve Francii se stálým souborem a jeho historie navíc sahá až do 17. století, do doby slavného dramatika. Nestorka francouzského souboru Catherine Hiegel vysvětluje, které inscenace čeští diváci uvidí:

"Přijeli jsme s dvěma inscenacemi. První je La Festa italského dramatika Spiro Scimona, režisérem je bulharský divadleník Galin Stoev, a druhou, Moliérovy Směšné preciózky, režíroval Angličan Dan Jemmet."

Ital Scimone je sám herec a hry začal psát v 90. letech pro sebe a svého hereckého kolegu Francesca Sframeliho. Jejich věhlas rychle pronikl do Evropy. Moliérova jednoaktová hra vznikla přesně před 350 lety a inspirovala se tehdejším dobovým fenoménem. Jak s ní současní tvůrci naložili?

"Režisér Jammet přistoupil k tomuto zvláštnímu kusu po svém. Kdybychom měli uvádět Směšné preciózky v historických souvislostech, oslovily by možná několik historiků, ale to by bylo málo. Režisér se zaměřil na to, co je směšné i dnes. Přetransponoval hru do současné kapitalistické společnosti a zaměřil se na to, co je zdání, co je móda a jak ze sebe něco dělat, abychom byli módní,"

uvedla francouzská herečka. Ředitel divadla Ondřej Černý připomněl, že v Národním divadle bylo minulý týden slavnostně zahájeno české předsednictví Evropské unie:

"Pro nás je hostování Comedie Française tečkou za francouzským předsednictvím v Radě Evrospké unie a také za Francouzskou kulturní sezónou."

Francouzská sezóna je projekt Francouzského institutu v Praze. Co všechno sezóna nabídla, shrnuje ředitelka institutu Olga Poivre d´Arvor:

"My jsme se snažili pokrýt všechny umělecké disciplíny tak, aby ten program byl vyvážený. Přivézt takových 10 velkých, důležitých projektů, což byly většinou projekty z oblasti scénického umění, a doplňovali jsme to o satelitní programy z výtvarného umění, ze současné hudby... Těch projektů bylo asi 50 a destíka byly ty hlavní. Hostování barokního souboru Arts Florissants, což je skutečně světová špička v barokní hudbě, taneční soubor Preljocaj a teď tedy ta Comedie Française. Ono to vypadá jako nic, tyhle tři velké projekty, ale skutečně jsme na tom pracovali rok."

Je podle vás francouzská kultura v Čechách málo známá?

"Myslím, že v poměru k anglofonní kultuře jí je stále málo. Snažíme se sem dostat co nejvíc francouzských projektů, aby to bylo jako v 90. letech, kdy byla situace vyrovnaná a francouzská a anglofonní kultura koexistovaly bez problému."

Comedie Française vystoupila v Čechách poprvé v roce 1936. Letošní hostování je v pořadí čtvrté. Pařížští divadelníci přijíždějí do Prahy v rámci turné po deseti evropských zemích. Vstupenky na oba večery jsou dlouho dopředu vyprodány.