ČR požaduje diplomatické sankce proti Kubě

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Česká republika je pro tvrdý postoj vůči Kubě. Řekl to český ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda během své návštěvy Španělska. Česko bylo už letos v lednu proti dočasnému zrušení diplomatických sankcí EU vůči Kubě a na porušování lidských práv na Kubě upozorňuje česká diplomacie i občanské iniciativy už řadu roků. Více k tématu Jaromír Marek.

Foto: ČTK
Pro režim Fidela Castra je Česko "lokajem amerických imperialistů". Už před rokem zřídilo české ministerstvo zahraničí sekci pro boj proti totalitním režimům. Nese název Oddělení transformační spolupráce a k jeho činnostem patří podpora samizdatu v totalitních zemích, financování tiskovin, ale i pomoc opozici. Právě Kuba patří k zájmovým zemím. Na žádost kubánských disidentů připravuje např. jakousi "transformační kuchařku", která shrnuje zkušenosti s přechodem Česka od totality k demokracii. Pořad s podobnou tématikou vysílá i iberoamerická redakce Radia Praha. Více její vedoucí Fredy Valverde.

"Vysíláme pořad, který se jmenuje Od totality k demokracii. Je určen především na Kubu, zde prezentujeme zkušenosti s přechodem v České republice, dáváme příklady, jaké byly chyby a jaké úspěchy. Vím, že naši přátelé na Kubě to velmi pozorně sledují, mohou se inspirovat. Až přijde změna, budou vědět, čemu se vyvarovat a co neopomenout. Chtěl bych zdůraznit, že to není žádná propaganda nebo agitace, jsou to rozhovory a příběhy lidí, kteří to zažili a mají co říci."

Karel Schwarzenberg,  foto: ČTK
Angažmá v oblasti lidských práv na Kubě není jen doménou české diplomacie. Např. společnosti Člověk v tísni vyslala na Kubu desítky "kurýrů", kteří přivážejí pomoc pro disidenty i rodiny vězňů svědomí a s tím i morální podporu opozici. Proč je Kuba v centru pozornosti? Odpověď je jednoduchá, Češi mají své zkušenosti s životem v totalitní společnosti. Navíc v dobách minulých byly vztahy mezi komunistickým Československem a Kubou velmi úzké. Československo bylo po SSSR druhým největším zahraničním partnerem Kuby a Češi tak místní poměry dobře znají. Může být ovšem česká iniciativa platná? Pokračuje Fredy Valverde.

"Myslím, že v diplomacii nejsou malé nebo velké země. Někdy jeden člověk dokáže udělat spoustu věcí, např. Lech Walesa v Polsku nebo Václav Havel v Československu dokázali velké věci. Česká republika dokázala, že je diplomatická velmoc. V rámci EU už ČR řeklo, že vůči Kubě by se měly uplatňovat. Potom došlo, pod vlivem Španělska, ke změně politiky. Česká republika ale trvá na tom, že s totalitním režimem se musí demokratický svět vypořádat, nastolit demokracii a svobodu."

Česko se snaží prosadit znovuzavedení diplomatických sankcí vůči Kubě. Kvůli tomu se ministři zahraničí Evropské unie budou na příštím zasedání 13. června opět věnovat prověrce vztahů s Kubou. Bezprostřední důvod je i vyhoštění řady evropských politiků a novinářů z Kuby z poslední doby. Naposledy to byl senátor Karel Schwarzenberg.