ČSSD navrhla vládu lidovcům

Vedení ODS, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Čtvrtek byl na české politické scéně ve znamení šoku. Šéf ČSSD Jiří Paroubek nejprve ukončil jednání s ODS o podpoře jejich menšinové vlády. Vzápětí oznámil, že zahajuje konzultace o sestavení menšinového kabinetu s lidovci. Přitom ještě ve středu předsedové ODS a ČSSD prohlašovali, že se na principech menšinové vlády ODS snad dohodnou do konce týdne. Čtvrteční události shrnuje Martina Lustigová.

Miroslav Kalousek a Jiří Paroubek,  foto: ČTK
"Sociální demokracie se domnívá, že předseda ODS Mirek Topolánek měl velmi dlouhou dobu téměř tří měsíců na sestavení vlády a získání důvěry. Tento čas však efektivně nevyužil,"

uvedl ve čtvrtek Jiří Paroubek a zahájil jednání s předsedou KDU-ČSL Miroslavem Kalouskem. Menšinová vláda sociálních demokratů a lidovců by se ve sněmovně musela opírat o hlasy komunistů. Ti už také naznačili, že by se takové spolupráci nebránili. Miroslav Kalousek ale před volbami i po nich prohlašoval, že by nešel do vlády, která by závisela na podpoře KSČM. Dnes je všechno jinak.

"Ptáte-li se mě, zda to z mé strany je politický ústupek, tak ano, zajisté. Významný," připustil Miroslav Kalousek.

Miroslav Kalousek,  foto: ČTK
"Celá orientace KDU-ČSL před volbami i v povolebním období vytvářela dojem silného antikomunismu. A znovu se ukazuje, že antikomunismus v předvolební kampani byl prostě pouze určitou kartou a že politické strany jsou vlastně ochotny k jakékoliv spolupráci," soudí politoložka Vladimíra Dvořáková.

Miroslav Kalousek svůj ústupek zdůvodnil jako obranu před vymazáním lidovců z mapy politického systému České republiky. Předseda ODS Mirek Topolánek přitom ale už dříve zdůrazňoval, že na to by jeho strana v žádném případě nepřistoupila. Navíc změna volebního systému není jednoduchou záležitostí. Je tedy obava Miroslava Kalouska oprávněná?

"Možnost změnit ústavu tady sice teoreticky existuje, ale máme před senátními volbami. A pokud by hrozila změna volebního systému, tak by se to možná silně použilo ve volební kampani a mohlo by to nahrávat právě těm menším stranám a jejich většímu úspěchu právě v senátních volbách, kdy by lidé možná hlasovali proti ústavní většině ODS a ČSSD. Takže jisté riziko to samozřejmě bylo, ale myslím si, že zase nebylo tak závažné, aby to vedlo ke změně stanoviska KDU-ČSL. Já si osobně myslím, že spíš to byla jiná věc, a to je postavení pana Kalouska, které je, myslím, uvnitř strany poměrně slabé, protože on sliboval dvojciferný výsledek, kterého zdaleka nedosáhl," uvedla v rozhovoru pro Radio Praha Vladimíra Dvořáková.

Vedení ODS,  foto: ČTK
Občanští demokraté vidí příčinu krachu jednání s ČSSD v tom, že nechtěli vyhovět požadavku Jiřího Paroubka, aby sociální demokraté měli rozhodující vliv na klíčové instituce státu a na státní podniky. Za této situace hodlá ODS sestavit menšinovou vládu, která by zemi dovedla k předčasným volbám. Pokračuje Mirek Topolánek:

"V tuto chvíli jsme ústavně odpovědni za sestavení vlády my. Vyzýváme současně všechny skutečné demokraty ve všech politických stranách, aby společně s námi zabránili opětovnému nástupu komunistů k moci."

Občanští demokraté ale avizovali, že budou pro svou vládu hledat podporu napříč politickým spektrem, tedy i u komunistů. Argumentují tím, že jim jde o brzké konání předčasných voleb, proto by se v tomto případě podpoře komunistů nebránili.

Mirek Topolánek,  foto: ČTK
Má ODS vůbec nějakou šanci se svou vládou uspět? Podle politoložky Vladimíry Dvořákové se nabízí celá řada variant dalšího vývoje. Jedna z nich je následující:

"Tady je samozřejmě možnost, a podotýkám, že je to spekulace, protože nevíme, co se bude dále dít, že pan Topolánek požádá pana prezidenta, aby sestavil jeho vládu, a tato vláda by s největší pravděpodobností nedostala důvěru. Ale tato vláda by existovala, existovala by třicet dní. Poté, než by byla sestavena nová vláda, by se udržovala u moci i nadále. Jiří Paroubek kalkuluje s tím, že jako druhého by pan prezident požádal jeho. Není to ústavně povinné, ten slib, který zazněl, je takový neurčitý, rozhodně není nějaký stoprocentní. A mohla by nastat situace, že by mezitím v průběhu toho měsíce došlo ke změně ve vedení ODS. Byl by vyměněn předseda ODS, čímž by se možná vytvořil větší prostor pro pana prezidenta, aby řekl, že podobně jako v tehdejší krizi sociální demokracie bude i on jmenovat znovu někoho nového, aby se znovu pokusil o vyjednávání. To je jeden z možných prostorů pro aktivity ODS v této situaci. Ale těch prostorů je pravděpodobně celá řada. Jediný problém je, že my nedokážeme momentálně odhadnout chování jednotlivých aktérů a hlavně tu situaci uvnitř jednotlivých stran, protože tam velice silně záleží na tom, jak se to bude vyvíjet, kdo bude mít podporu jakožto vyjednavač. A bohužel Topolánek podporu jako vyjednavač postupně ztrácel."