ČSSD se s odbory dohodla na výši čtrnáctých platů pro státní zaměstnance

Stanislav Gross, foto: ČTK

Sociální demokraté budou ve vládě prosazovat 14. platy pro státní zaměstnance ve výši 25 procent běžné mzdy. Po sobotním jednání předsednictva strany to oznámil premiér Stanislav Gross, když na výši těchto platů se dopoledne dohodl s odbory. Více informací má Josef Kubeczka.

Stanislav Gross, foto: ČTK
Dosud vláda slibovala učitelům, úředníků a dalším státním zaměstnancům 14. platy jen v desetiprocentní výši jejich běžného platu. Nyní slíbený nárůst si pochopitelně vyžádá více prostředků ze státní kasy. Potřebná částka je podle premiéra Stanislava Grosse zajištěna bez toho, aby se zvýšil schodek státního rozpočtu. Peníze půjdou z nalezených rozpočtových úspor nebo z nečerpaných výdajů.

"Jako jsou například výdaje na vedení mezinárodních arbitráží, kde ten vývoj je lepší než jsme očekávali z hlediska výdajů státního rozpočtu, jako jsou prostředky v rezervě na navýšení platů. Takto jsme poskládali asi čtyři nebo pět položek, které nám nakonec umožňují jít na tuto dohodu."

Jak upřesnil premiér Stanislav Gross, státní pokladnu to vyjde na jednu miliardu a 500 miliónů korun.

"S tím, že členové vlády za sociální demokracii se pokusí tento návrh v nejbližší době zrealizovat tak, aby se to odehrálo v rámci těch regulí, které mají být. To znamená, aby bylo schváleno příslušné vládní nařízení, které k tomu musí být vydáno."

Předsedkyně odborového svazu pracovníků státní správy Alena Vondrová je relativně spokojená, i když původně odboráři požadovali 40 procent běžné mzdy. Věří také dalším členům vlády, že tuto dohodu podpoří.

"Já vyzývám tímto koaliční partnery, aby tento návrh podpořili, pokud nechtějí dokonce přijít s návrhem vyšším a najít minimálně ještě půl miliardy."

Předseda lidovců Miroslav Kalousek se nechal slyšet, že "pokud to nebude znamenat zvýšení schodku a našly se úspory jinde, je to možné." Šéf unionistů Pavel Němec považuje vyjednané 14. platy za příliš vysoké.

A co si o nárůstu 14. platů státních zaměstnanců myslí analytik Raifeisen Bank Miroslav Brabec?

"Nám hlavně dělá starost roztáčející se mzdová spirála, která začala selektivním přidáváním některým státním zaměstnancům. Ta potom vedla k tomu, že ostatní státní zaměstnanci začali své mzdové požadavky stupňovat."

Odbory ale poukazují na to, že po letošním rozšíření platového systému z 12 tříd na 16 a snížení 13. platu klesne mnoha lidem celoroční příjem.

"To je sice pravda, ale na druhou stranu velmi výrazné selektivní přidávání některým státním zaměstnancům se částečně rozšiřuje také do soukromého sektoru. Z přílišného přidávání platů ve státní sféře, které není nijak podloženo zvýšením produktivity práce a je podloženo jenom volebním rokem 2006, nemůže mít žádný nezávislý ekonom nikdy radost."

Ve veřejné správě a službách pracuje v Česku 750 tisíc lidí. Zhruba 450 tisíc z nich dostává mzdu ze státního rozpočtu, ostatní z jiných veřejných rozpočtů. Průměrný plat ve veřejném sektoru činil loni 16.785 korun, tedy o necelých 200 korun méně než v soukromé oblasti.