Proti snižování platů demonstrovaly v Praze tisíce státních zaměstnanců

Foto: ČTK

Víc než 20 tisíc lidí přišlo v Praze na úterní demonstraci státních zaměstnanců. Zúčastnili se jí policisté, hasiči, zdravotníci, učitelé, kuchařky i školníci. Odborářům se nelíbí, že vláda chce v rámci úsporných opatření snížit zaměstnancům platy o deset procent.

Foto: ČTK
Pískot a sirény se už dopoledne ozývaly na pražské Letné, kde se kolem desáté hodiny začali scházet demonstranti z celé republiky. V jedenáct hodin položili symbolické věnce u ministerstva vnitra. Odtud pak kolem poledne mnohatisícový průvod pokračoval na pražský Klárov k úřadu vlády. Nakonec demonstranti došli na Palachovo náměstí. Protestovali hlavně proti snižování platů:

Foto: ČTK
"Nám se jedná o naše peníze, o naše platy, tak se nenecháme brát pořád na hůl, ne?"

řekla například zdravotnice, která přijela až z Ostravy. Zkušené zdravotní sestry s mnohaletou praxí by při navrženém snižování platů mohly přijít až o devět tisíc korun měsíčně. O několik tisícovek méně by dostali i policisté, říká předseda Nezávislého odborového svazu policie Milan Štěpánek:

Milan Štěpánek,  foto: ČTK
"Už v letošním roce docházelo ke snižování platů. Začalo to zhruba v dubnu, nejvíce byl postižen Moravskoslezský kraj, kde mnozí policisté přišli až o šest tisíc korun měsíčně. S výhledem, že v příštím roce mají přijít o další zhruba dva tisíce korun. Samozřejmě záleží na jejich zařazení. To není žádná dobrá vyhlídka."

Odbory, které sdružují státní zaměstnance, se proto dohodly na společném protestu. Potvrzuje to i šéfka Odborového svazu státních organizací Alena Vondrová:

Foto: ČTK
"My jsme vytvořili prostor pro zaměstnance veřejných služeb a správy, aby mohli veřejně projevit svůj názor na snižování platů, na změnu systému a zejména na škrty v některých resortech, které fakticky povedou ke snížení kvality a dostupnosti veřejných služeb a ke snížení kvality veřejné správy."

S demonstranty souhlasí levice, demonstrace na Palachově náměstí se zúčastnili například úřadující šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka nebo předseda KSČM Vojtěch Filip. Politici vládní koalice sice dávají najevo, že protesty chápou, na udržení platů v současné výši však podle nich ve státním rozpočtu nejsou peníze. Ministr vnitra Radek John řekl, že by demonstraci podpořil:

Foto: ČTK
"Já bych šel do jejího čela, kdyby věděli, kde najít 8,3 miliardy. Tak já si vezmu batoh a pojďme pro ně. Ale jenom mi ukažte kam."

Pochopení pro demonstranty má i premiér Petr Nečas:

"To, že někdo demonstruje proti tomu nebo onomu kroku vlády, považuji v demokratické zemi za běžnou věc. To, že se někomu snižuje objem platu a že se tato věc poměrně nelíbí, to považuji také za poměrně přirozené, nikdo by tomu asi netleskal."

Foto: ČTK
Vláda podle něj však musí trvat na úsporných opatřeních. Jen tak lze zastavit další zadlužování země, což je priorita jeho kabinetu. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek považuje demonstraci za nešťastný krok. Lituje, že odboráři nebyli ochotni věcně diskutovat a dosud nenavrhli konstruktivní řešení. S demonstrací zásadně nesouhlasil prezident Václav Klaus. Řekl to před odletem do Spojených států, kde se zúčastní jednání Valného shromáždění OSN:

"Demonstraci věci neřeší. Já myslím, že to všichni rozumní lidé vědí."

Odbory ale na svých požadavcích trvají. Pokud se s vládou nedohodnou, hrozí stávkou. K té by mohlo dojít 15. října.