Vláda odborům neustoupí, platy ve státním sektoru se sníží o deset procent

Premiér Petr Nečas, foto: ČTK

Odbory ohlásily na 8. prosince jednodenní stávku. Protestují tak proti desetiprocentnímu snížení platů ve státním a veřejném sektoru, které chystá vláda v příštím roce. Premiér Nečas ale nechce odborářům ustoupit. Úspory jsou podle něj nutné, jinak by se ještě více prohloubil schodek státního rozpočtu.

Jaroslav Zavadil,  foto: ČTK
Odbory v jednání s vládou své požadavky na zachování tarifních platů neprosadily a zjevně jim došla trpělivost. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil byl v pondělí nekompromisní:

"Ta forma je jasná. Celý den by se mělo stávkovat a hotovo!"

Ve státním a veřejném sektoru podle něj pracuje kolem šesti set tisíc lidí. Odboráři zatím neumí odhadnout, kolik z nich se plánované stávky zúčastní. Hrozí ale, že kvůli stávce například děti nedostanou školní obědy nebo lékaři nebudou přijímat pacienty. Jak však uvedla místopředsedkyně odborového svazu zdravotnictví Dagmar Žitníková, akutní péče zůstane zachována:

Dagmar Žitníková,  foto: ČTK
"My budeme vyzývat spíše naše kolegy, kteří v té době budou mít volno, aby svůj nesouhlas vyjádřili i tím, že v nemocnicích v určitou dobu hodláme svolat mítinky a že se na těch mítincích sejdou zaměstnanci z nemocnic, kteří budou moci zrovna přijít, tak aby to neohrožovalo zdraví a životy pacientů."

Ke stávce se chtějí přidat i další odborové svazy. Šéf Nezávislého odborového svazu policie Milan Štěpánek uvedl, jak se do protestů zapojí policisté a hasiči:

"Příslušníci bezpečnostních sborů mají ze zákona zakázáno stávkovat, přesto podpoří tuto akci, ať už to bude projevem solidarity nebo nějakou prezentací jejich postojů. Vedle příslušníků máme spoustu občanských zaměstnanců. To znamená, že i oni podpoří tuto akci."

Záměr odborů uspořádat 8. prosince celodenní stávku podpořila i levice. Předseda komunistů Vojtěch Filip považuje jejich protest za zcela oprávněný:

Premiér Petr Nečas,  foto: ČTK
"Vláda po volbách do Senátu a volbách komunálních se rozhodla, že nebude s odbory jednat. V tomhle ohledu ale zapomněli, že občané mají také svá práva, a to až po právo na odpor."

Premiér Petr Nečas tvrdí, že vláda s odbory jednala a nabízela kompromisy. Odbory ale žádné změny odměňování nechtěly připustit. Na snížení platů o 10 procent podle Nečase musí kabinet trvat:

"Tady vláda neustoupí v žádném případě, i kdyby ta stávka trvala déle. Debata o formě tohoto snížení, to znamená o podobě konkrétních vládních nařízení, podle mého názoru může probíhat, budou-li odbory o to mít zájem."

Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka ale odbory vyhlášením stávky možný prostor pro další jednání uzavřely.