ČSSD žaluje policii

Jiří Paroubek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Sociální demokracie a současně i její předseda Jiří Paroubek zažalovali Policii České republiky a bývalého ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho. Viní je z protiprávního zásahu do volebního boje. Připomeňme si, o co vlastně šlo.

ČSSD Jana Kubiceho i policii viní v souvislosti s tzv. Kubiceho zprávou ze zásahu do politického boje před parlamentními volbami v roce 2006. Psalo se v ní mimo jiné, že tehdejší premiér Jiří Paroubek, ministerstvo vnitra a policejní prezident se snaží ovlivnit vyšetřování některých případů, tedy že organizovaný zločin prorůstá do státní správy. Informace ze zprávy se ale dostaly na veřejnost z uzavřeného jednání v Poslanecké sněmovně jen čtyři dny před volbami do dolní komory. ČSSD proto tvrdí, že ji únik informací ve volbách poškodil. Podle bezpečnostního experta strany Jeronýma Tejce je to i důvod, proč teď sociální demokracie přichází se žalobou:

Jiří Paroubek, foto: ČTK
"My skutečně chceme, aby se jasně ukázalo, že ta Kubiceho zpráva tak, jak byla vypracována, z těmi informacemi, kterými disponovala, byla nepravdivá. Aby to další šetření jasně ukázalo, co bylo jejím cílem, že cílem rozhodně nebylo zveřejňování informací, které měly pomoci tomu, aby nebylo ovlivňováno vyšetřování jednotlivých trestných činů, ale že tím cílem bylo ovlivnit volby."

Postup policie byl podle ČSSD protiprávní. Tvrdí, že zákon nepřipouští, aby policie takovým způsobem nakládala s údaji, které shromáždí při vyšetřování. Porušila tak podle nich práva osob uvedených ve zprávě, která občanům zaručují Listina základních práv a svobod a mezinárodní smlouvy včetně práva na ochranu rodinného a soukromého života. Ministr vnitra Ivan Langer si ale myslí, že Jiří Paroubek se pořád ještě nevyrovnal s tím, že prohrál volby:

"Já to považuji za pitoreskní a další důkaz toho, že Jiří Paroubek má i nadále mindrák z prohraných voleb, které si prohrál on sám, nikoliv pan Kubice."

V souvislosti s kauzou Kubice dostal začátkem loňského října ministr Langer za to, že ještě jako poslanec umožnil únik části údajů ze zprávy, pokutu 9000 korun od Národního bezpečnostního úřadu. Zaplatil ji s tím, že s ní nesouhlasí. Totéž hrozí i lidoveckému poslanci Pavlu Severovi. Podle poslance Jeronýma Tejce je potřeba, aby byl případ vyšetřen podrobněji:

"Především celá ta záležitost nebyla doposud kompetentními orgány vyřešena, a informace, které byly obsaženy v Kubiceho zprávě, nebyly uvedeny na pravou míru. To je důvod, proč nám nezbývá nic jiného než podat žalobu k soudu, aby se ukázalo, co z těch informací bylo a co nebylo pravdivé, a ukázalo se, jakým způsobem policie, ale především pan Kubice, který v tu chvíli jednal za policejní složky, ovlivnil mínění o sociální demokracii."

Nejsilnější opoziční strana už na Jana Kubiceho podala několik trestních oznámení. Podle Jiřího Paroubka se ale všechna "dostávají pod koberec". "Soudní žalobu bude muset někdo brát vážně," zdůvodnil její podání více než půldruhého roku po činu šéf ČSSD.