Tzv. Kubiceho zpráva je stále citlivým tématem

r_2100x1400_radio_praha.png

Sociální demokracie požaduje odstoupení ministra vnitra, rezignaci jednoho z poslanců ODS na všechny parlamentní funkce a postavení tří policistů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu mimo službu. Žádá také jejich prověření orgány činnými v trestním řízení a pokud se svými požadavky neuspěje u českých soudů, chce se ČSSD obrátit na mezinárodní soud ve Štrasburku. Proč?

Důvodem je tzv. Kubiceho zpráva. Ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice pár dní před loňskými volbami do Poslanecké sněmovny předložil jejímu brannému výboru materiál, který podle něj svědčí o prorůstání organizovaného zločinu do státní správy. Tvrdil také, že z okolí tehdejšího premiéra Paroubka, z ministerstva vnitra a policejního prezidia jsou vyvíjeny tlaky, vedeny snahou ovlivňovat vyšetřování některých závažných případů. Materiál, ač podléhal utajení, se v průběhu několika hodin objevil na veřejnosti.

Sociální demokracie se cítila zveřejněním Kubiceho zprávy před volbami poškozena. Podle ní to přispělo k její porážce. ČSSD opakovaně označila zprávu za účelově připravenou lež s cílem ovlivnit volby ve prospěch ODS. Ta však spojení s Kubicem i snahu o nekalou politickou soutěž od začátku odmítá. A později se sama postavila do role oběti, když Inspekce ministra vnitra začala vyšetřovat únik zprávy na veřejnost a odposlouchávala přitom desítky telefonních čísel, včetně politiků ODS, jejich příbuzných, známých i dalších osob. To vše v době povolebních jednání, kdy se rozhodovalo o příštích vládách. A mezi odposlouchávanými mohly být i hovory, které jejich aktéři vedli s prezidentem republiky.

Ivan langer, foto: ČTK
Nyní citlivé téma oživila zpráva speciální skupiny státních zástupců. Podle ní se nepotvrdilo tvrzení Jana Kubiceho, že organizovaný zločin prorůstá do státní správy a je propojen s některými politiky, alespoň pokud jde o skutečnosti uvedené v Kubiceho zprávě. ČSSD proto požaduje odstoupení ministra vnitra Ivana Langra, rezignaci poslance ODS Jana Vidíma na všechny parlamentní funkce a postavení Kubiceho a dalších dvou policistů z jeho útvaru mimo službu. Podle předsedy sociální demokracie Jiřího Paroubka by u všech aktérů kauzy měla být znovu a důkladně prověřena i trestní odpovědnost: "Pokud vyčerpáme všechny prostředky v České republice, a mám na mysli ta trestní oznámení a další kroky, a nebude-li to dostatečné, obrátíme se v celé věci na mezinárodní instituce. Mám na mysli soud pro lidská práva ve Štrasburku."

Podle Paroubka ČSSD nemůže nechat kauzu bez odezvy: "Jde o to, aby se už nic podobného, to znamená zásah policejní složky do volební kampaně, aby se už nikdy neopakovalo ve vztahu k jakémukoliv politickému subjektu."

Jiří Paroubek, foto: ČTK
Analytická skupina Vrchního státního zastupitelství však doplnila svá zjištění tím, že zveřejnění Kubiceho zprávy sice nebylo v souladu se zákonem, ale že nenašla ani důkazy o záměrném publikování zprávy s úmyslem ovlivnit volby do sněmovny.

Nemění se ani stanovisko ODS. Její místopředseda, současný ministr vnitra Ivan Langer odmítá výtky ČSSD. Podle něj by si měla uvědomit, že Kubiceho zpráva vznikla v době, kdy byla ve vládě právě sociální demokracie: "Je to hloupost. A myslím, že sociální demokraté už jsou směšní tím, jak neustále opakují ty hlouposti o tom, že ODS něco objednala, že ODS něco zařídila, že ODS někoho pomluvila. Je to prostě mindrák, který má Jiří Paroubek, způsobený tím, že nevyhrál volby. A proto hledá, hledá, hledá a hledá někoho, kdo to zavinil, místo toho, aby se podíval do zrcadla."

Případem se ještě bude zabývat Poslanecká sněmovna, kterou má ministr spravedlnosti podrobně informovat o závěrech skupiny Vrchního státního zastupitelství.