Čteme z románu Herec od Jiřího Kratochvila

r_2100x1400_radio_praha.png

Začíná další vydání našeho speciálního magazínu Literární naslouchátko, určeného pro příznivce knížek a příběhů. Pravidelně jednou za měsíc vám zde pouštíme ukázky z české literární tvorby v podání předních českých interpretů. Dnes sáhneme po románu moravského autora Jiřího Kratochvila Herec. "Ten román má dva příběhy: jeden je tragikomický příběh herce Mikuláše Mazla, druhý je příběh našeho národa v posledních desetiletích,"říkává o svém románu autor.

Mikuláš Mazel je nalezenec, který se v 50. letech ocitl záhadným způsobem v domě známého brněnského hodinářského mistra. Mikuláš není docela obyčejný herec. Jeho napodobovací schopnosti jdou dál než běžný herecký talent, a tak se ani na brněnských jevištích dobře neuplatní. Ukázka, kterou nabízíme, ho zachycuje na začátku 90. let. Po smrti svého otčíma se stěhuje do jeho garsonky a nad vyklízeným harampádím vede k otci svůj vnitřní monolog. V té době se také nechává najímat k sehrání nejrůznějších rolí v běžném životě. Hraje zákazníkům jejich rivaly, na které by si ve skutečnosti netroufli, hraje ženě jejího zemřelého partnera, hraje smuteční hosty na jeho pohřbu. Zastihujeme ho na luxusním soukromém večírku u bývalého prominenta husákovského režimu majora Záškrtka, aby sehrál jeho emigrovavšího bratrance a vylepšil tak Záškrtkovu veřejnou pověst. S divadelním kolegou Suščestvem, který zorganizoval tuto Mikulášovu zakázku, se ale rozhodli Záškrtka "po gogolovsku" zesměšnit.

Ukázky z nového románu Jiřího Kratochvila Herec četli v režii Tomáše Sedláčka v brněnském rozhlasovém studiu herci Vladimír Hauser a Zdeněk Junák.