Cyklisté nejsou slyšet

mourek_daniel.jpg
0:00
/
0:00

V tichou manifestaci za bezpečnost chodců a cyklistů v Praze se proměnila vzpomínka na propagátora bezpečné dopravy Jana Bouchala na nábřeží Kapitána Jaroše. Památku muže, který ve věku 30 let před týdnem zemřel na následky automobilové nehody, přijelo dnes na místo neštěstí uctít několik desítek cyklistů. Přišli i Bouchalovi přátelé, lidé z nevládních organizací ekologického zaměření.

Kolem místa, kde stojím s mikrofonem, právě projíždí kolona čítající zhruba sto cyklistů. Nejsou slyšet. Cyklista nevydává hluk, nespaluje benzín, nezabírá zdaleka tolik místa jako automobil. Ve srovnání s karosérií je také jeho schránka výrazně křehčí. Začátkem letošního roku na to doplatil třicetiletý propagátor cyklistické dopravy Jan Bouchal.

"Dneska jsme se sešli nejenom na pravidelnou cyklojízdu, ale je to i vzpomínkovej večer na našeho kamaráda a kolegu Honzu Bouchala, kterého jste znali asi jako Pupa, kterej bohužel 12. ledna zemřel a proto tady dneska nemůže bejt..."

zahájil čtvrteční smuteční cyklojízdu Daniel Mourek z nadace Partnerství. Společně s Bouchalem, který se zasazoval v iniciativě Auto*Mat, připravoval projekt cyklostezek v Praze.

"Já dělám i ve střední a východní Evropě, takže znám i tu situaci i z jinýách zemí a člověka to nutí srovnávat, jak to vypadá v Praze a jak to vypadá jinde. zatím v tom srovnání Praha hodně pokulhává nejenom za západoevropskými městy, ale i za městy jako je Budapešť, Krakow, Poznaň, Wroclaw, Gdaňsk..."

Iniciativu Auto*Mat podporuje i dokumentarista Martin Mareček, autor filmu Zdroj o souvislostech těžby ropy v Ázerbajdžánu. Kdo dál Auto*Mat povede?

"To je iniciativa, která je proměnlivá a neměla nikdy žádného jednoznačného šéfa. Já si myslím, že je tam dostatek lidí, kteří si ty kompetence, které měl jan Bouchal jako hlavní koordinátor, v dohledné době převezme a podělí se o ně. Samozřejmě člověk, který by ho teď jednoznačně nahradil, na obzoru není."

Jak dlouho tam Jan Bouchal působil. On byl zakladatel?

"Byl jeden ze zakladatelů, Auto*Mat vykazoval činnost zhruba 3 roky."

Změní se teď vaše činnost?

"Nemůžu mluvit za ostatní, ale já doufám, že tady ta smutná událost snad pohne myšlením na pražském magistrátu a třeba určitá místa, na která konkrétně Jan Bouchal upozorňoval, se promění v bezpečnější. Nevím, jestli naše činnost může vykazovat ještě větší obrátky, protože to děláme dobrovolně, ale samozřejmě tlak na představitele města by mohl být větší."

Když sedáte na kolo v Praze, bojí te se?

"Nene, ani ne, nebojím se...""Dneska kvůli tomu sněhu jsem se bála, ale když člověk jezdí od jara do zimy, tak ne.""Ty auta jsou šílený. Nedivím, se lidem, kteří v Praze nejezdí, protože se bojí."

Čím to je?

"Tím, že jsou řidiči dost neohleduplní.""Problém je, jak se chovají řidiči v Praze nejenom vůči cyklistům, ale i vůči pěším. Může pomoct každý šofér, který usedá za volant, ale může pomoct i policie, že bude věci trestat tvrdě, aby ten, kdo usedá za volant, věděl, že má velikou zodpovědnost. Vidíte teď, když zamrzne, tak chodníky, cyklistické a pěší stezky přijdou až nakonec. První se protáhnou silnice, na takovéhle věci se myslí až úplně nakonec."

Kromě nedostatku cyklostezek se propagátorům cyklodopravy nelíbí, že některé přechody nejsou nejsou dostatečně zabezpečeny a chybí i další opatření, například ke snížení rychlosti automobilů v rizikových místech.