Dovolená v Česku - to letí!

0:00
/
0:00

Dovolená v Česku - to letí! To je název kampaně, která má nalákat Čechy k domácí dovolené. Lidé v době krize šetří, ale dovolenou si dopřát chtějí a tak může být poznávání turistických zajímavostí Česka dobrým nápadem.

Kampaň má turistům připomenout, že na ně v Česku čeká například 37 tisíc kilometrů cyklotras, 200 hradů a zámků či 80 golfových hřišť. Tuzemskou dovolenou letos plánuje na 60 procent Čechů a deset stále váhá. Právě na ně se má kampaň zaměřit. Ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška ji označil za výjimečnou.

Rostislav Vondruška
"Ještě nikdy jsme tolik finančních prostředků nevložili do podpory domácího cestovního ruchu. Kampaň je načasovaná do doby, kdy krize rok a půl nebo dva devastuje incoming, tak je přirozeně zvýšený zájem o domácí cestování."

Kampaň bude stát 74 milionů korun. 85 procent z toho zaplatí EU a Česko 15 procent. Televizní, radiové či internetové spoty lákají do různých regionů Česka. Kampaň tentokrát vynechá známá fakta, jako je malá cestovní vzdálenost nebo absence jazykové bariéry, a zaměří se na propagaci "pestré směsice zážitků". U řady lidí totiž převládá pocit, že tuzemská dovolená nedosahuje stejné prestiže jako rekreace v cizině, a to by měla kampaň změnit.

První část seriálu Dnů domácího cestovního ruchu se zaměřila na aktivní dovolenou. V Liberci si lidé mohli vyzkoušet skákací boty, hod diskem nebo veslovací trenažér. Kampaň začala dva měsíce před prázdninami, není to pozdě? To je otázka pro vedoucí projektu Markétu Chaloupkovou.

"Nejedná se jenom o dovolenou, ale jedná se i o výlety, které jsou vůbec fenoménem domácího cestovního ruchu. Rozhodování vám nezabere týdny nebo měsíce. Vy se můžete ve středu rozhodnout, že pojedete na prodloužený víkend a během jednoho dne si všechno pohodlně zařídíte. Rozhodně nemyslíme, že je pozdě, naopak teď chceme zasáhnout ty, kteří plánují nejen dovolené, ale i prodloužené víkendy."

Domácí turisté by měli také pomoct nahradit nižší zájem cizinců o Českou republiku. Těch loni přijelo o téměř 10 procent méně, konkrétně jen 6 milionů. V kampani nepůjde jen o televizní či rozhlasové klipy, dodává Markéta Chaloupková.

"Vydáváme mapy pro všechny turistické oblasti, které budeme distribuovat v turistických informačních centrech, protože jedním z cílů tohoto projektu je také upozornit na to, že turistická informační centra jsou na 600 místech ČR. Lidé o nich velice dobře vědí, ale při svém cestování v tuzemsku je hodně málo využívají."

Kampaň dobře hodnotí i podnikatelé v cestovním ruchu, uvedl ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška.

"Zjistili jsme, že 43 procent z nich si slibuje od té kampaně nárůst svých tržeb a co bylo velmi potěšitelné, sami k tomu chtějí přispět tím, že se zúčastní propagace. Pouze 10 procent z nich uvažuje o snížení ceny, což si myslím, že v současné naší situaci je velmi dobrý trend. Neorientovat se pouze na snížení cen, ale spíše na kvalitu služeb."

Domácí cestovní ruch by se tak letos mohl stát tahounem celého turistického odvětví. Stejný trend je patrný i v dalších zemích Evropské unie.