Zájem Čechů o dovolenou v tuzemsku je letos vyšší než loni

Krkonoše, foto: Magdalena Kašubová

Kde jste letos byli? A jaké bylo moře? Na tuhle otázku letos odpoví podstatně méně Čechů. Prodej zájezdů do zahraničí se podle cestovních kanceláří o 15 procent meziročně snížil. Stojí za tím hlavně obavy lidí o bezpečnost v řadě zemí. Stále častěji tak volí dovolenou v Česku. Podle výsledků nedávného průzkumu agentury STEM/MARK stráví letos dovolenou v tuzemsku letos téměř polovina Čechů (48 procent), loni to bylo 32 procent.

Krkonoše,  foto: Magdalena Kašubová
Po českých horách se vydala Ivana Bernáthová. Jak zjistila, plné turistů jsou Jizerské hory a Krkonoše. A obavy o bezpečnost turisté potvrzují, jako třeba Jana Gličová z Vysočiny:

"Chtěli jsme zajet na jeden den do Drážďan. Ale po útocích jsme to zrušili."

Proč jste se rozhodli jet na Ještěd?

"Já jsem tady studovala, takže je to pro mě nostalgické místo. Je to tady hezké."

Kde cestujete po Libereckém kraji?

"Byli jsme na zámku Sychrov, na Hrubé Skále. Plánujeme vždy ráno, podle počasí."

Lanovka na Ještěd funguje od roku 1933 bez nehody

Ještěd,  foto: archiv Radia Praha
Plná parkoviště i penziony, fronty před pokladnami lanovek nebo obchody. Tak teď vypadají některá horská centra. Vyšší tržby má i architektonický skvost, horský hotel na Ještědu. Právě tady vozí turisty do výšky 1200 metrů unikátní visutá lanovka. A Ivana Bernáthová se vydala za jejím přednostou Vladimírem Štěpánem:

"Zvýšil se počet návštěvníků vůči loňsku. Průměrně odvezeme denně tak dva tisíce lidí. Za letošní červenec máme odvezeno 60 tisíc osob a loni bylo 50 tisíc."

Co všechno vidíme, když vyjedeme nahoru?

"Na jedné straně jsou vidět k severu Jizerské hory, Krkonoše. Když je hezké počasí, tak je vidět Sněžka, pak Orlické hory. Na druhé straně vidíme nějaké odlesky oken z Prahy, Bezděz, Ralsko, Bukovou horu."

Ještěd,  foto: Miloš Turek
Takže návštěvník může obdivovat krásy poloviny Čech.

"Může, když zrovna není mlha."

Lanovka na Ještěd funguje od roku 1933 bez nehody. Kromě jarních a podzimních odstávek jezdí nepřetržitě. Ale když je špatné počasí, tak ji musíte občas zastavit.

"V červenci jsme museli na půl dne zastavit, protože byl velký vítr. Velký vítr pro nás znamená, když fouká napříč lany16 metrů za vteřinu a podél lan 22 metrů za vteřinu. V tom momentě nesmíme jezdit."

V čem je lanovka na Ještěd unikátní?

"Jednak svou velikostí nebo přepravní kapacitou, protože do vozu se vejde 34 osob a průvodčí. Je to nejrychlejší lanovka v republice, jezdí 10 metrů za vteřinu. Délka šikmé dráhy je 1188 metrů. Ostatní kyvadlové lanovky, které u nás máme, jsou podstatně kratší, takže je jediná svého druhu."

Populární je jízda na tříkolkách, koloběžkách i na kolech

Foto: Zdeňka Kuchyňová
Doslova přecpaný turisty je i krkonošský Harrachov. Plné jsou hotely, restaurace, muzea i tamní sklárna, kde se návštěvníci mohou seznámit s ruční výrobou skla. Velký zájem je také o lanové centrum, jízdu na tříkolkách nebo o půjčovny kol. Tady Ivana Bernáthová potkala na kolech Honzu Valáška a Lucii Novou:

Vyjeli jste do Harrachova na kolech. Co všechno jste viděli?

"Byli jsme na vodopádech. Líbí se nám tu a naštěstí se vyvedlo počasí."

Jaké jsou Mumlavské vodopády?

"Větší, než jsem čekal. Cestou jsme potkali určitě 150 lidí, a to jenom během cesty tam."

Odkud jste přijel?

"Já jsem přijel od Poděbrad."

Ilustrační foto: Barbora Kmentová
S Honzou sem přijela na kole i jeho přítelkyně Lucka, která pracuje v Harrachově jako servírka. Je to znát, že je v Harrachově více turistů? Máte víc práce?

"Letos jsem tu poprvé, mám to jako brigádu. Máme plno každý den. Lidé si dávají hlavně krkonošské kyselo, steaky, máme i vlastní zmrzlinu."

Pobyt v Česku volí turisté i jako svou druhou dovolenou vedle pobytu u moře. Vyšší je letos například zájem o pronájem rekreačních nemovitostí. A to hlavně v Českém ráji, jižních Čechách, Krkonoších a Beskydech. O české chalupy mají zájem i turisté ze Slovenska, Polska a Německa. Více domácích turistů přijelo také na jih Moravy.