Cyklistický fenomén Lance Armstrong přijel do Prahy

Šestinásobný vítěz závodu Tour de France Lance Armstrong, foto: ČTK

Do Prahy přijel nejslavnější cyklista současnosti Lance Armstrong. Pět dní po rekordním šestém triumfu v Tour de France se legendární Američan rozhodl absolvovat páteční exhibiční kritérium na Václavském náměstí. Jeho pražský program je však mnohem bohatší. Podrobnosti má Josef Kubeczka.

Šestinásobný vítěz závodu Tour de France Lance Armstrong,  foto: ČTK
Lance Armstrong přiletěl do Prahy ve čtvrtek navečer. Ještě na letišti složil Praze poklonu:

"Opravdu moc jsem tady rád. Vím, že každý, kdo sem přijel, si ji zamiloval, tak že se těším. Nikdy jsem tu nebyl a s chutí jsem přijel poprvé. K České republice mám zvláštní vztah, protože Pavel Padrnos je pevnou součástí našeho týmu," zmínil Armstrong svého pomocníka ze stáje US Postal.

Tento americký cyklista, který se vyléčil z rakoviny, spojil svůj pražský pobyt i se svou kampaní v boji proti zákeřné nemoci. V pátek dopoledne navštívil v Motole děti na onkologickém oddělení, kde se předčítá z jeho knihy "Návrat do života" v rámci terapie. Ještě předtím se setkal s pražským primátorem Pavlem Bémem, který převzal záštitu nad pátečním cyklistickým kritériem. Téměř padesátku cyklistů čekalo 100 okruhů na Václavském náměstí. Pavel Padrnos před startem tohoto závodu řekl:

Lance Armstrong se svou přítelkyní Sheryl Crow,  foto: ČTK
"V toto případě si myslím, že osmisetmetrový okruh jet stokrát, se stoupáním a po kostkách, bude patřit mezi ty náročnější. Uvidíme, jak se bude vyvíjet závod, jak rychle se pojede, ale myslím si, že jména, která se mají postavit na start, počínaje Lancem Armstrongem, přes Gilberta Simoniho, kterému se už párkrát podařilo vyhrát Giro d'Italia, zaručují velkou konkurenci a kvalitu tohoto závodu."

V sobotu Lance Armstrong i jeho přítelkyně, slavná zpěvačka Sheryl Crow, odcestují do Německa k dalšímu exhibičnímu závodu v Bühlu.